Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Юрась Хмельницький. Надія на єдність та розлам Дніпром

Вирський Д.С.

Утім, недодержання річпосполитським урядом первісних гадяцьких домовленостей і спроба урізати права козаків скомпрометували курс Виговського в очах українського суспільства. Не врятувала його і вищезгадана гучна перемога над московським військом під Конотопом у липні 1659 р. Старшина воліла позбутися скомпрометованого лідера та покінчити з непопулярною війною проти Москви. Уже у вересні цього року гетьманську булаву знову передали до рук Юрія Хмельницького. Кременчуччина в цей час була загрожена з боку запорожців, постійних опонентів Виговського. На Запоріжжі тоді якраз сходила зірка справжнього «лицаря Руїни» – кошового отамана Івана Сірка.

Утім, до справді помітних зіткнень не дійшло [28]. Як прибічників московського ставленика на гетьманстві переяславського полковника Тимофія Цюцюри (замінив попередню московську креатуру – Івана Безпалого), так і всі інші старшинсько-козацькі угруповання задовольнило усунення Виговського та обрання Ю.Хмельницького. Відомості, про політичні вподобання кременчужан у цей час дають вістки про «присилку» від «черні» чигиринського полку козака Павла Кременчуцького до Т.Цюцюри з виявленням готовності підтримати промосковську партію. Самозваний гетьман, як повідомляють російські джерела, прийняв від Кременчуцького присягу, «дав ему булаву и знамя и велел ему быть полковником» [29].

З іншого боку активним прихильником Хмельниченка був крилівський сотник Федір Вовк (Фесько Вовченко), який як генеральний осавул увійшов до нового гетьманського уряду [30]. Тодішній чигиринський (і майбутній перший кременчуцький) полковник Кирило Андрієвич, був вірогідно також серед прихильників обрання Ю.Хмельницького, бо і при новому гетьмані утримав пернач столичного полку (щоправда вже 1660 р. його на цій посаді змінив П.Дорошенко, а 1661 р. – І.Богун).

Утім, уже у лютому 1660 р. К.Андрієвич став на чолі Миргородського полку (наказний полковник), який водив захищати Могилів-Подільський від наступу поляків [31]. Козаки його полку та полків Остапа Гоголя й Івана Богуна тоді доволі відчутно потріпали польські війська. Російський воєвода В.Шереметєв, який запізнився на бойовище, мусив визнати заслуги Гоголя і Андрієвича (Богун не приїхав на зустріч з воєводою до містечка Кублича на Бузі) [32]. У травні-липні 1660 р. К.Андрієвич все у тому самому статусі наказного Миргородського полковника очолював бойові дії з поляками на Волині [33].

Та повернемося до ситуації в Українському гетьманаті після обрання нового гетьмана. На хвилі національного єднання українська еліта спробувала тоді на власних умовах домовитися з московським урядом. Її маніфестом стали т.зв. «Жердівські статті», в яких йшлося фактично про повну незалежність гетьманської України і зведення до мінімуму її васальних зобов’язань перед Москвою [34].

Утім, загострення ситуації на польсько-українському прикордонні, змусило багатьох правобережних полковників, у т.ч. і чигиринського К.Андрієвича, залишитись на «фронті», в той час, як наприкінці 1659 р., відбулася т.зв. «Переяславська рада – 2». Послаблена козацька делегація не змогла відстояти свою позицію перед царськими послами, що завбачливо оточили Переяслав московськими військами та вдалися до відвертої фальсифікації дипломатичних документів, видавши власну підробку за автентичну первісну угоду Б.Хмельницького з Москвою 1654 р. Укладений у 1659 р. новий договір став кроком назад у розбудові козацької державності, прискоривши сповзання України в трясовину Руїни [35].

Найбільш невдоволеною залишилась старшина Правобережної України, традиційного центру українського козацтва. Її представники, горді кількома поколіннями козацьких предків, фактично вже відчули себе елітою нової держави і всілякі обмеження свого права «панувати у своїй сторонці» сприймали як «образу нації». Коротша історія щойно колонізованого і «свіжопокозаченого» Лівобережжя була сприятливіша для проведення популістської політики, майстрами якої традиційно вважалися як російські дипломати, так і доморощені демагоги із Запоріжжя.

Розлам України по Дніпру на Правобережну і Лівобережну окреслився вже наприкінці 1660 р., після розгрому під Чудновим російської армії В.Шереметєва. Козацькі війська Ю.Хмельницького не надали їй дієвої допомоги й уклали сепаратний мир з поляками і татарами. Та опанувати Лівобережну Україну Хмельниченкові не вдалося, адже поляки покинули його без реальної допомоги. Наказний гетьман Петро Дорошенко, який пішов у похід на Лівобережжя в грудні 1660 р. (мав при собі підрозділи хмельниченкових козаків та допоміжний загін татар) нанести рішучу поразку тутешнім російським силам був нездатний [36]. Йому лише вдалося взяти під контроль переважно південні полки (територія нинішньої Полтавщини) [37].

У Кременчуці тоді, здається, не обійшлось без ексцесів – є повідомлення, щоправда, «з других рук», що «ляхи черкаскіе городы Суботов, Жаботин, Кременчук выжгли, а людей де побили и в полон поимали» [38]. Відомий і, принаймні, один кременчужанин – «Кондрашка Лугінін», який надавав російській стороні, зокрема воєводі Г.Г.Ромоданівському, інформацію про наміри гетьманського уряду [39].

Частина лівобережної старшини (ключові постаті Я.Сомко в Переяславі, В.Золотаренко в Ніжині та І.Брюховецький на Запоріжжі) залишились вірними Москві, причому переяславський полковник Яким Сомко, рідний дядько юного гетьмана, проявив себе добрим полководцем, відстоявши стратегічно важливий Переяслав. Разом із російськими військами він успішно відбив наступи Ю.Хмельницького восени 1661 р. та влітку 1662 р., що піднесло його авторитет в очах козаків і дозволило реально претендувати на гетьманську булаву. Участь же польсько-татарських союзників Хмельниченка у походах на Лівобережжя безперечно не додавала популярності спадкоємцю Великого Богдана у середовищі лівобережців [Хоча більшість все ж готова була «не судити» переможців. Як казав лубенський полковник Ф.Шамрицький: «нам однаково, москаль чи лях; хто сильніший, за тим ми і будемо» (див.: Савчук П.О. Вказ. праця. – С.167).].

Кременчуччина розлам по Дніпру переживала не лише як загальнонаціональну, а й як місцеву трагедію. У 1661 р. між дніпровими берегами розколовся і Чигиринський полк – окраса булави гетьманів цілої України. З метою привернути на свій бік бодай лівобережну його частину Я.Сомко оголосив про створення Кременчуцького полку. Очолив його, як уже згадувалось, герой антипольської кампанії 1660 р. – Кирило Андрієвич.

Хроніка створення Кременчуцького полку виглядає таким чином. Навесні 1661 р. розпочався похід посланого російським воєводою Г.Ромодановським Г.Косагова «з московськими ратними людьми» та вірними Сомкові полками Гадяцьким, Лубенським, Прилуцьким і Миргородським (три останніх перейшли на російський бік під тиском військової переваги щойно, в березні 1661 р. [40]) проти останніх на Лівобережжі анклавів прихильників Ю.Хмельницького – Полтавського полку та лівобережної частини Чигиринського. Під рукою Косагова було 7 тис. московських ратних людей та 2 тис. козаків [41]. Вони в результаті важкого цілоденного бою завдали під Опішнею поразки загонам Макухи та полку Пушкелі та тим, хто прийшов йому на допомогу (4-5 тис. козаків?) [42]. В останньому бої загинув і Дяченко, якого російський інформатор характеризує як «кременчуцкого вора и бунтовщика» [43].

Ватажкам прочигиринської партії прийшлося втікати на правий берег. Зокрема, Яцько Черкас знайшов притулок у Крилові (посів сотницький уряд?) [44], у Воронівці («Воровке») на межі травня-червня 1661р. стояли залишки полку Макухи [45]. Вже 18 травня Говтва та, здається, Кременчук та Кишеньки розпочали перемовини з Г.Косаговим, який тоді перебував у Полтаві про умови «повернення» під «високу царську руку» [46].

Позірна легкість, з якою капітулювали перед не такими вже і значними російськими силами козаки чигиринського Лівобережжя, здається, викликана була не лише деморалізацією після поразок під Опішнею. Адже П.Дорошенко з Чигирина писав до Кременчука, що бажає надіслати сюди свою піхоту [47]. Відомо було й про підхід значних підрозділів татарських союзників Ю.Хмельницького, які, разом із Уманським та Чигиринським полками, вже готувались переправи на Лівобережжя під Кременчуком, Максимівкою та Бужиним [48].

Схоже, значну роль відіграв тут запорозький вплив. Як повідомляв 19 травня 1661 р. ніжинський протопіп Семіон Адамов ніжинського полковника В.Золотаренка «ныне не в давне» в Кременчуці відбулася рада запоріжців (і, вірогідно, місцевих козаків), на якій постановили здатися щойно підійдуть російські війська [49]. Відомо також, що на вістку про «піддання» Кременчука царю запорожці відразу «пошли на перелазы на Днепре татар стеречь» [50]. Із Запоріжжям пов’язаний був і новопризначений кременчуцький полковник К.Андрієвич.

16 травня 1661 р. козаки та міщани Кременчука (як і інші населені пункти Полтавського та лівобережної частини Чигиринського полків) відписали до Сомка, що вони «місто здають і б’ють чолом великому государю на вірне і вічне підданство, як і раніше» [51]. 30 травня кременчуцький полковник К.Андрієвич повідомляв Сомка, що згідно з його указом «…соединясь с сотниками, близко нас будучими, се есть с Максимовским, с Кременчуцким, с Потоцким и с Мелницким (Омельницьким – Д.В.) и с прочими, как скорее поспешилися есмя к его милости пану полковнику Косагову» та просив нового зверхника відписати російському полководцю, щоб «нам, убогим людем, не изволил обид чинить» [52].

Зустріч із Косаговим відбулася в Говтві (її сотник «з посполством» також просив заступництва Сомка від ймовірних російських розорень [53]) 20 травня 1661 р. З полковником К.Андрієвичем прибули кременчуцький сотник Г.Дубовик (Дубовицький) «з Потоку» та потоцький сотник Андрій Онищенко («Анисщенко») [Здається, в Потоках тоді відбулася зміна керівництва, адже ще з 22.V.1661 р. відомий лист потоцького сотника Павла Гуляницького до Г.Косагова (див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.44-45).] «з товариши», а також балаклійський та остап’євській сотники [54]. Вони склали присягу на вірність царю. 16 червня Г.Ромодановський подав перелік міст, що піддались цареві: Кременчук, Переволочна, Кобеляки, Омельник, Говтва, Остап’є, Балаклія, Багачка, Максимівка, Чигирин-Діброва, Вереміївка, Потоки, Кишеньки, Нові Санжари, Манжелія, Федорівка, Борки, Білоцерківка, Устивиця, Городище, Жовнин [55] (себто всі лівобережні сотні Чигиринського полку). Перед від’їздом К.Андрієвич послав до Сомка двох козаків Максима Огризченка та Івана Сухіну (Сухіня) з листом, у якому сповіщав, що їде приймати присягу і просив гетьмана передати через послів полкові знаки (пернач і литаври) для щойно створеного полку [56].

Не дуже довіряючи козакам, Косагов запропонував скрізь, де є «перелази» (переправи) на Дніпрі, поставити російські гарнізони. Ромодановський надіслав у його розпорядження драгунський полк полковника Адама Єля та слобожанські козацькі полки – Острогозький (полковник Іван Дзиньківський) та Сумський (полковник Григорій Кондратович), В.Золотаренко зі свого додав ще піхотний полк Івана Мозирі та піший загін полковника Федора Іванова [57]. Сам Косагов постійно перебував або в Кременчуці, або в Полтаві. А перша згадка ніжинського піхотного полку І.Мозири в Кременчуці, про сумну діяльність якого в місті мова ще буде далі, датована червнем 1661 р. [58].

Ю.Хмельницький не змирився із втратою Лівобережжя і у серпні 1661 р. з прибуттям кримського хана збирався через переправи в Кременчуці та Переволочні знову рушити на Переяслав – ставку Я.Сомка [59]. Утім, уже 23 червня К.Андрієвич та І.Мозиря писали Г.Ромодановському з Кременчука, що загін Капусти під Кременчук та Жовнин на човнах Дніпром з Бужина вирушив. К.Андрієвич також надіслав воєводі лист чигиринського полковника П.Дорошенка, в якому кременчуцькому полковникові пропонувалось повернутись під булаву Хмельниченка [60]. Тривожні листи про підготовку вторгнення надсилав К.Андрієвич Ромодановському 4 та 7 серпня 1661 р. [61]

Можливо відмова Ю.Хмельницького від наступу на кременчуцькому напрямку пов’язана була з успішними контрзаходами тут російського командування. На початку серпня (4 і 5 числа) з Полтави від Г.Косагова та з Кременчука від полковника К.Андрієвича [62] були одержані вістки про зосередження на правому березі Дніпра військ чигиринського гетьмана (під Крилів прийшли полки Уманський, Кальницький, Брацлавський та Подільський («Гоголів», Подністрянський)) та союзних татар, що розділившись на 4 частини «перелазять» через Дніпро. Повідомлялось також, що «да и Виговского с ляцкими силами ждут вскоре».

Утім, польська допомога так і не підійшла, а Уманський полк, почувши про розорення, що супроводжували прохід орди через його територію, знявся з-під Крилова та пішов захищати свої домівки [63]. В Кременчуці ж перебували загін Г.Косагова та піхотний козацький полк І.Мозирі, які можна віднести до «ударних частин», які малися у розпорядженні російського командування. Тут (у Чигирин-Діброві, Городищі, Максимівці, Власівці, Кременчуці та Потоках) також були зосереджені сили Кременчуцького, Охтирського, Сумського та, здається, Харківського козацьких полків. По сусідству у Вереміївці та Жовнині стояли Миргородський та Прилуцький полки [64]. Ймовірно вони могли розраховувати на допомогу і Полтавського та Лубенського полків.

Ще 10 серпня до Кременчука прибув і «полковник вірного війська його пресвітлої царської величності низового славного Запоріжжя» Іван Брюховецький. Скориставшись провокаційним листом Чигиринського полковника І.Богуна до К.Андрієвича 21 серпня (у ньому, зокрема, йшлося про систематичне інформування кременчуцьким полковником Чигирина про наміри росіян та, можливо, згадувалось про претензії Андрієвича на титул «Сіверського гетьмана»), він добивається усунення прихильного Сомкові старшини з полковницької посади в Кременчуці. Новим кременчуцьким полковником близько 25 серпня 1661 р. обирають протеже Брюховецького – Гаврила Дубовика. К.Андрієвича ж під караулом відіслали до Г.Ромодановського в Бєлгород. Останній, однак, попри прихильність до Брюховецького, не знайшов складу злочину (чому сприяли і вістки про те, що «за Дніпром» усуненню Андрієвича «зело раділи» хмельниченківці) і відпустив екс-полковника додому в Кременчук (8 вересня), звідки він виїхав до Переяслава до ставки Я.Сомка [65].

31 липня Косагову надійшла певна звістка про те, що Ю.Хмельницький збирається скерувати татарську орду на Кременчуцький та Переволочанський перевози [66]. Відтак, російсько-козацьке командування вирішило нанести випереджувальний удар (з боку нового кременчуцького полковника таке рішення могло диктуватись і потребою продемонструвати свою «кращість» щодо попередника).

2 вересня весь цей корпус переправився на правий берег і напав на збірний козацько-татарсько-польський табір під Криловим (порядкував тут здається майбутній гетьман С.Опара [67]). Табір був розгромлений, але на зворотному шляху Косагова з Мозирею наздогнав великий загін хмельниченківців, які вийшли з Чигирина. І йшли вони, – як повідомляється в листі Косагова, – «оборонною рукою» до Конотопки (річки в півмилі від Кременчука). Чигиринці відбили у росіян і сомківців трофеї та учинили «уронок» їхній піхоті [68].

Не виключено, що в цей час Я.Сомко схилявся до порозуміння з Ю.Хмельницьким. Так, у листі Г.Косагова є переказ розмови двох хмельниченкових «старших», що їхали повз «замертво израненного» козака після бою на правом березі Дніпра. Вони казали, що дякують Сомку, що пише він до Ю.Хмельницького, щоб татари йшли «на сей бок Днепра» [69]. Можливо через це, напрямок жовтневого наступу Хмельниченка було змінено з Кременчука на Переяслав. Бойові дії тривали до січня 1662 р. [70], після чого Ю.Хмельницький з татарами відступив за Дніпро.

На кременчуцькому напрямку, утім, кінець 1661 р. також не минув спокійно. Близько 1 жовтня загін Я.Черкаса та Л.Капусти (до 5 тис. чоловік) переправився через Дніпро під Воронівкою та організували переселення за Дніпро жителів Чигирин-Діброви, Городища та Максимовки з ченцями Пивогірського монастиря включно (останні підтримали переселення, надавши йому вид добровільності, хоча Черкас не цурався вказати неохочим на загрозу з боку «татар та ляхів»). До Городища також прибули якісь козаки з Кобиляк (також втікачі?). Дізнавшись про активність Черкаса Косагов послав до Максимовки запорожців, які перебували в Кременчуці, повертаючись з посольства до Сомка. Вони, видавши себе за задніпрянців, обманом захопили максимівського отамана. На допиті останній оповів, що Черкас та Капуста був у Максимівці 1 жовтня. Під Кременчуком, куди їх «підводив городищенський отаман Штепа, вони захопили в полон п’ять драгунів. Штепа ж повернувся до Городища із завданням стерегти можливі контрзаходи росіян. Косагов вирішив особисто повторити щодо Городища вдалий максимівський трюк запорожців. Вибравши зі свого полку 10 донських козаків, одягнених у «литовське плаття», він прибув уночі до Городища, де видав себе за «ляхів» полку Черкасова, став розпитувати Штепу про цього останнього. Дізнавшись, що Черкас уже 2 жовтня переправився з полоненими драгунами назад за Дніпро, а городищенський отаман був з ним під Кременчуком і навіть закликав напасти на місто, оскільки ратних людей там небагато, Косагов виманив Штепу за стіни містечка (нібито для зустрічі з польським ротмістром) та захопив. Допитавши бранця, Косагов разом з полковниками кременчуцьким Г.Дубовиком та сумським і ахтирським – Г.Кондратьєвим (Кондратовичем) рушили до перевозу під Воронівкою, де розбили таборець втікачів, які ще не закінчили перевозитись на Правобережжя. Захоплено було сім полонених, чимало майна та навіть папери пивогірських ченців (королівські привілеї, листи митрополитів тощо) [71].

Про наміри правобережців іти на лівий берег повідомляли Ромодановського з Кременчука Косагов, Кондратьєв та Дубовик листами від 28 та 29 жовтня [72]. А вже 2 листопада хорольський сотник Федір Гупало зі слів лукомського колеги повідомляв миргородського полковника, що «взявши од Пещаной Золотоноша, Ірклій, Вереміївка, Жовнин, Чигирин-Діброва по самий Кременчук – все здалося королю польському і гетьману Хмельницькому», зі слів же іркліївського сотника передавав, що Хмельниченко потягне від Переяслава «в сей кут до Кременчука зо всеми потугами» [73].

14 листопада чигиринський полковник І.Богун форсував Дніпро та поставив свою залогу в Чигирин-Діброві. Звідси він відрядив підрозділи Я. Черкаса та Л.Капусти разом з татарами під Омельник (якого вони сягнули вже того самого дня). Утім, омельницькі козаки на чолі із сотником Гуньком та розташованими в містечку донськими козаками відбилися від цього 2-тисячного загону. 16 листопада вже сам Богун на чолі 10-тисячного корпусу підступав під Кременчук, і, як писав Г.Косагов, «під городом на подворках с ними был бой с утра и до вечера». Кременчуцький гарнізон відбився, але від звільнених полоняників надходили невтішні звістки про намір татар здійснити рейд під Говтву, Опішню, Куземин та інші українські міста, після чого вони збирались повернутись під Кременчук і, якщо той не буде взятий одразу, сюди мають прибути основні сили Ю.Хмельницького, аби «обложити та виморити голодом». У росіян же бракувало резервів для підсилення кременчуцької залоги [74].

Утім, 25-26 січня 1662 р. кримський хан, який з’явився під Кременчуком не виявив бажання штурмувати місто, дбаючи лише про переправу на правий берег Дніпра. Вона виявилась непростою, адже під тягарем війська лід на річці обломився на відтінку кількох кілометрів («мили на две»). Косагов не згубив свого шансу вдарити на «задних людей ханова полку» і в ніч на 26 січня разом з козаками з Потоків та Омельника російські ратні люди побили чимало татар на Дніпрі та відгромили 400 бранців. Того ж дня з Кременчука вислали за Дніпро загін донських козаків, драгунів та козаків «Овсяника с товарищи», які в ніч на 27 січня здійнили успішний напад на татарський табір «от Кременчюка в миле». Заохочені цими перемогами сили Косагова 30 січня спробували перейняти на Пслі під Потоками великий загін «салтана» Салам-Гірея. І тут військове щастя не зрадило воєводі, який разом з полковниками кременчуцьким Г.Дубовиком та піхотним – Федором Онищенком [Може родич вищезгаданого (травень 1661 р.) потоцького сотника Андрія Онищенка?] сам вирушив до Потоків. Татарський загін був майже цілковито розгромлений (спочатку спереду на нього натиснули загони з Кременчука, а потоцькі козаки річкою заступили переправу, татари спробували відірватись і знову розпочали переправу нижче Поток «с пол версти», утім Косагов наздогнав султана і погромив його на цій переправі), сам султан поранений з пищалі в правий бік, полон «многой» відбито. Козаків з Поточчини та Омельниччини послали «пехотою» доганяти залишки татар до Дніпра, де вони вночі збили татарську заставу та відгромили 500 бранців. Причому спроба 5-сотенного загону з правого берега надати їм допомогу не повелася. Лід під ординцями обломився і чимало з них потонуло. Татар, які розбіглися на лівому березі послали виловлювати сотника Івана Великого з «охочими людьми». Останній підстеріг ординців на перевозі та знову їх погромив та позбавив полону. Втрати росіян та козаків були незначними (поранені піхотний полковник Ф.Онищенко, хорунжий Кременчуцького полку Жеден Острогляд («Острогляденко»), 3 донських та 5 кременчуцьких козаків, а також до полону потрапив донський козак Клим Алєксєєв) [75].

Спокій тривав ледь місяць. Вже наприкінці лютого 1662 р. стало відомо про форсування Дніпра наказним гетьманом І.Богуном. Сили його налічували близько 3 тис. козаків та 5 тис. татар [76], очолювали окремі козацькі підрозділи Яцько Черкас та Павло Апостол, татар – мурза Девлет-Кільдей. Косагов намагався протидіяти вторгненню і 26 лютого вислав розвідувальний загін («для языков») вибранців з усіх підпорядкованих полків на чолі з сумським полковником Герасимом Кондратьєвим проти Чигирин-Діброви, де Богун лишив свою залогу. В ніч на 27 лютого Кондратьєв несподіваним приступом оволодів Чигирин-Дібровою та знищив її гарнізон, втративши вбитим лише одного донського козака та мав п’ятьох поранених. Утім, спокійно ретируватись до Кременчука йому не вдалося. Вже проминувши Максимівку кременчуцький загін наздогнали основні сили Богуна і «осадили на степи». Бій відбувався від «раннево обеда до полудня». Косагов та Дубовик з Кременчука особисто вийшли рятувати своїх (з ними були козаки Ахтиського полку, дончаки та рота драгун полку А.Єля на чолі з капітаном Християном Ендліним та поручиком Дмитром Резановим). У двох милях від Кременчука відбувся великий бій із силами Богуна «с полудни до вечера на поли». Зрештою півторатисячний загін кременчуцького гарнізону зміг відбитись від п’ятитисячного війська (загинув лише 1 козак та у Кондратьєва було двоє поранених). Захоплені «язики» розповіли, що у Ю.Хмельницького ще є резерви, основною ціллю вторгнення є Кременчук, просування ж на північ блокує Я.Сомко, який стоїть у Бубнові під Золотоношею [77].

Рятувати російську владу на Лівобережжі цього разу поспішив бєлгородський воєвода Г.Ромодановський (і, здається, для правобережців це стало несподіванкою). Уже 9 березня він був у Говтві та готувався відбити посульський плацдарм хмельниченківців (вони контролювали Жовнин, Вереміївку, Іркліїв та Кропивну). Викликавши з Кременчука полки Г.Косагова, А.Єля та сумчан Г.Кондратєва, Ромодановський залишив у Говтві при великому обозі солдатського полковника Якова Леслі та з малим обозом рушив на Жовнин. Загальні сили воєводи налічували до 24 тис. вояків, Богун же міг лічити лише на 6 тисяч козаків та таку саму кількість татар [78]. Жовнин росіяни взяли без бою 12 березня. На переправі через Сулу Богун спробував контратакувати, але змушений був відступити у напрямку Вереміївки. Росіяни переслідували його 10 верст. Богун забрав у Вереміївці обоз та відступив на Дніпровий берег, де й окопався. Утім, вже того самого числа росіяни пішли на приступ та захопили нашвидкуруч закладений табір. Хмельниченківці рятувались втечею за Дніпро, лишивши в руках росіян багаті трофеї (3 мідні гармати, пернач Богуна, 17 татарських бунчуків та козацьких прапорів). З 60 полонених козаків Ромодановський наказав стяти всіх крім племінника Богуна Кузьми та медведівського сотника. Невдовзі були розбиті й інші загони козаків-хмельниченківців та татар на Лівобережжі [79].

Утім, звитяжний кременчуцький гарнізон у самому Кременчуці швидко втрачав популярність. Уже перше зіткнення кременчужан з реальністю російської залоги у рідному місті не обійшлося без проблем. Надіслані до Кременчука влітку 1661 р. Ромодановським, за вищезгаданою порадою Косагова, ратні люди складались з двох частин: кінного полку «драгунського строю полковника» Адама Еля та піших козаків українського полковника з Ніжина Івана Мозирі [80] (утім, до складу гарнізону могли час від часу входити також донські та слобожанські козаки). Причому «мозирці» поводилися в місті як справжні окупанти, систематично вдаючись до бешкетів та грабунку кременчужан. Пояснити, чому «свої» українці виявилися гіршими за «іноземців» можна як традиціями козацького найманства, адже діючі за наказом Ромадановського «мозирці» мали почувати себе саме як московські найманці, так і прочигиринськими настроями кременчуцького населення, що мали впадати в око саме «землякам», які добре розумілись на місцевих справах, викликаючи з їх боку репресії.

До осені три чверті жителів Кременчука змушені були залишити місто. Страждали від них і околиці Кременчука – Городище, Максимівка, Власівка, з яких населення розбігалося або на північ в «городи Северские», або на правий берег Дніпра.

Ті, хто залишився почали скаржитись на утиски і пограбування. Ромодановський надіслав з російського Бєлгорода для розслідування справи Петра Дмитровича Майєра («Маєра») [81], іноземного офіцера російської служби. Останній серйозно поставився до дорученої справи та доклав чимало зусиль, аби виявити та покарати винних. Матеріали цього розслідування дають уявлення про те, чим оберталися військові постої навіть «своїх» військ для населення у бурхливому ХVII ст., отже звернемось до документів [82].

Керівництво Кременчуцького полку підтвердило надзвичайні повноваження Маєйра, надавши йому «власть с полной мощью, чтобы смирял всякого своевольного, как черкас [себто українців], так и ратных государевых людей под смертною казнью». Офіцер-ревізор розпитував кременчужан, хто їх образив і чому багато мешканців залишило місто? Люди відповідали, що всі неприємності «только от Ивана Мозырина полку черкасцев [українців], что они … скотину побили, овцы порезали, пашню в гумнах и на поле помолотили и самих жителей из домов повыгнали, дворы пожгли…». Майєр звелів «чтоб тех разорителей пред него ставили для оправдания», але йому відповідали, «что тех злотворников мозырцов в городе Кременчуге уже нет, продав пашню…, пошли зимовать…». Ревізор також розпитував чи не чинили зла Г.Косагов та А.Єль? Кременчужани відповідали, що ніякого зла від них не терплять. Наприкінці свідоцтва мешканці Кременчука просили не надсилати більше до міста козаків, а лише ратних людей і солдат.

Документ цей було укладено 5 жовтня 1661 р. писарем Кременчуцького полку Криском Лук’яновим [Реєстр 1649 р. знає в Кременчуцькій сотні Демка Лук’яненка (6-й за списком) та Грицька Лук’яненка (44-й).] та протопопом Кременчуцького храму Успенія Пресвятої Богородиці і Діви Марії Олександром Михайловим. Як зазначено у свідоцтві, до нього «руки свої прикладали» священики кременчуцької Спаської та городищенської Покровської церков Данило Яковлєв і Федір Іванов. Лист написано від імені керівництва Кременчуцького полку: полковника Гаврила Дубовика, судді Богдана Лавриненка, отамана кременчуцького Микити Жили [Напевно він же Микита Жиленко 8-й за реєстром сотні 1649 р.], сотника кременчуцького Костянтина Гавриленка, осавулів полкових Василя Трушенка та Семена Лисого [У реєстрі 1649 р. у Чигиринському полку значаться 7 козаків на прізвище Лисий, але жодного Семена, отже, можливо, він належав до молодшої генерації.], а також простих («чернью») козаків кременчуцьких, війта Сахна Михайленка, бурмістра і лавника Клима Босого [У реєстрі Кременчуцької сотні 1712 р. згаданий козак Грицько «Босого зять».] та представників «поспольства» – Михайла Глушкевича й Кіндрата Хвастовця [83].

Бажання кременчужан, щоб у місті були лише ратні люди, без козаків, було виконане. Незабаром (кінець травня – початок червня 1662 р.) у Кременчуці розмістили гарнізон із 500 чоловік, на чолі з уже знаним тут Г.Косаговим [84]. Утім, і тоді місцеві мешканці ремствували. «Бити чолом» на майора Івана Івановича Березнякова, який «розоряє людей у Кременчуці», мав голова посольства Я.Сомка до Москви у червні-липні 1662 р. полковий писар кременчуцький М.Лазаренко (Лазаревич) [85].

Ймовірно все це посприяло виступу кременчуцьких козаків на боці Ю.Хмельницького, під час нового наступу останнього на Лівобережжя. Березневі невдачі Богуна не зупинили генерального наступу Хмельниченка, який 1 червня 1662 р. перейшов Дніпро і вкотре обложив Переяслав. Його сили були підсилені польською допомогою, очікувалось і прибуття татарського війська.

Занепокоєний ситуацією в Кременчуці, Я.Сомко 15 червня 1662 р. відправив до Москви посла, сотника з Ічні Матвія Романенка, з листом. Він просив царя дати право гетьману і полковникам карати бунтівників. У своєму листі лівобережний гетьман розповідав про агента Ю.Хмельницького Семена Голуховського (Глухівського) [Впливовий старшина, в 1659-1660 рр. – генеральний писар Війська Запорізького, одружений (другим шлюбом) на сестрі П.Дорошенка. Нам він уже відомий як власник хутора на Пслі (за королівським наданням після укладення Гадяцької унії 1659 р.).], який спочатку завітав до Полтави, а потім прибув до Кременчука, де «порубил» отамана (Микиту Жилу?) і розповсюджував чутки, буцімто прикордонні міста, в т.ч. Кременчук та Переяслав, будуть спалені. Кременчуцькі козаки знайшли у торбі посланця Хмельницького «чорну грамоту» до князя Г.Ромодановського, в якій він звинувачував Зіньківський і Миргородський полки, а Сомка називав баламутом [86]. Усно Романенко повинен був доповісти царю також «про насилля козаків в полку Кременчуцькому та про безчестя моїх посланців гетьманських» [87].

Дійсно, у Кременчуці був випадок, коли полковник Дубовик ображав послів наказного гетьмана. Ф.Николайчик вважає, що трапилось це через те, що кременчуцький полковник уже вирішив стати на бік Ю.Хмельницького. Гадаю, це маловірогідно (Дубовики – Гаврило та син його Костя – не згадуються серед ватажків червневого повстання і зберігали полковий пернач ще наприкінці липня – на початку серпня), зіткнення з посланцями Сомка ймовірно пояснювалось пробрюховецькими симпатіями Г.Дубовика [Гадаю, що полковник Дубовик перед повстанням вирушив під Зіньків, де 22 червня відбулася зустріч опозиційних Сомкові єпископа Мефодія Филимоновича та козацьких старшин – В.Золотаренка, київського полковника В.Дворецького, полковників Миргородського і Кременчуцького (!), чекали й І.Брюховецького (див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.58).]. Те, що кременчуцькому полковнику «ображати» гетьманських посланців допомагали і відомі нам російські офіцери Майєр та І.І.Березняков (люди прихильного до Брюховецького Ромодановського) лише підтверджує цей висновок [88]. Цілком вірогідно, що заворушення викликали антизапорізькі універсали Сомка, адже згодом, вже наказному полковнику Саві Канівцю з Переяслава гетьман писав про заборону пропускати запаси на опозиційне Запоріжжя [89].

Утім, події в Кременчуці розгорталися значно швидше, ніж посланець Сомка долав шлях до Москви. Десь близько 20 червня майор І.Березняков, який, здається, лишався начальником російського гарнізону Кременчука, написав Ромодановському про появу «на сей стороне Днепра во многих местех» татар і «ляхів», зокрема від Кременчука «в милех в двух и менши ниже Псла» та про переправу з правого берега ще більших сил хмельниченківців [90]. 23 червня кременчуцькі козаки впустили до міста 2 тисячі козаків Чигиринського полку полковника Семена Тихого та незмінного Яцька Черкаса. Лідерами заколотників стали наказний полковник Сава Канівець, сотник Ілляш Ведмиченко, «Спаський піп» (напевно вищезгаданий Данило Яковлєв), Сенько Листопаденко та Мишко Квачко. Однак міщани не підтримали дії козаків [91]. Вони попередили ратних людей гарнізону, який перебував у місті, та разом з ними «зачинилися» в «малому містечку» (замку), захопивши з собою запаси харчів, казну, порох, свинець та гармати. Кременчуцькі та чигиринські козаки пробували взяти замок приступом протягом п’яти днів. Пробували заколотники й поширити повстання на інші міста кременчуцького полку. Тим часом (25 червня) Ромодановський отримав вістку про заколот у Кременчуці та «наспех» післав туди сумського полковника Г.Кондратьєва, «а с ним всех полков конных черкас», додавши рейтарського строю майора Петра Стрефа з чотирма ротами рейтар (виділені з трьох полків) та трьома ротами піших солдат (виділені від трьох полків), сто чоловік донських козаків. Крім того Ніжинський полковник В.Золотаренко додав триста козаків на чолі з сотником Самійлом Курбацьким. Загалом це до 10 тисяч ратних людей. Вони підступили під Кременчук уже 27 червня. Оскільки захищатись, маючи в тилу не взятий замок не випадало, кременчуцькі та чигиринські козаки спробували відступити за Дніпро. Утім, на переправі ворожі сили наздогнали їх та завдали відчутних втрат [92].

Ромодановський наказав Кондратьєву та Стрефу «большой город весь выжечь», гармати та всілякі запаси звести до «малого города», укріплення якого зміцнити, та залишити тут гарнізон з трьох рот солдат на чолі з самим Стрефом. Решта війська мала повертатись до табору воєводи, який саме вирушав з-під Миргорода на Солоницю під Лубни [93].

Поведінка міщан стала ще одним проявом Руїни на кременчуцькій землі. Традиційно міщанський опортунізм пояснюють тим, що міщани як стан були зацікавлені передусім у сильній і стабільній державній владі, що гарантувала б специфічні для кожного міста місцеві привілеї. Спроможність молодої Козацької держави забезпечити міщанські вимоги не виглядала очевидною. Крім того, підприємницька діяльність власне козаків загрожувала економічним інтересам міщан. Козацька ж адміністрація природно не йшла на зустріч міщанським монополістським амбіціям. А Росія, що була до того ж основним економічним партнером лівобережних міст, виглядала покровителем міщанства, здатним забезпечити законність і спокій в українському суспільстві. Оскільки конкретний перебіг кременчуцького повстання ближче невідомий, мусимо цим і обмежитися.

Розв’язка «війни берегів» відбулася у липні-серпні 1662 р. 26 (16) липня Ю.Хмельницький, не дочекавшись підходу татар, був розбитий під Каневом. На початку серпня росіяни перейшли у наступ на Правобережжя. Вздовж Дніпра вони дійшли до Крилова (ставка Г.Ромодановського здається влаштована була на лівому березі Дніпра при Крилівському перевозі) та Бужина (передовий загін М.Приклонського). Тут їх поодинці розбили 12 (1) та 14 (3) серпня. Бій відбувся спочатку під Криловим, а згодом продовжився під Бужином. Росіяни і козаки-лівобережці зазнали значних втрат [94], лише частина їх встигла урятуватись на лівому березі Дніпра. Ромодановський, кинувши важке спорядження відступав на Лубни, але татари Мегмет-Гірея, переправившись через Дніпро і Сулу, наздогнали його та погромили (в їх руках залишився весь табір та 18 гармат) [95]. Залишки російського війська відійшли до Переяслава [96]. Похід на Лівобережжя восени 1662 р., затіяний Ю.Хмельницьким, уже переважно з метою спровадити татар зі своєї території [97], звівся, через не надходження польської допомоги, до незначних сутичок.

Примітки

28. Щоправда, бої з прихильниками Виговського відбулися в Говтві (листопад 1658 р.), Кобеляках, які «спалили все до остатка» (початок травня 1659 р.) (Акты ЮЗР. – Т.VII. – С.259,283). 12 грудня 1659 р. прихильники Виговського (полковники – Чигиринський Ілляш, Черкаський – Джулай та Філон Гаркуша) приходили добувати Новий Санжарів. (Акты ЮЗР. – Т.VII. – C.285-286).

29. Акты ЮЗР. – Т.XV. – №11. – С.439/ Отписка Шереметьева, сент.1659 г. (Цит. за: Яковлева Т. Гетьманщина в другій половині 50-х років XVII століття… – С.333-334).

30. Корнієнко М.П., Кривошея В.В. Персональний склад правобережних полків… – С.31.

31. Акты ЮЗР. – Т.VІІ. – С.317-319. «Повним» миргородським полковником тоді, здається, був Гаврило Білаш.

32. Яковлева Т. Руїна Гетьманщини. – С.57.

33. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15401. – Арк.4; Спр.15403. – Арк.5-9. 29.VII.1660 р. К.Андрієвича пробував схилити листом на річпосполитський бік його безпосередній противник – Андрій Потоцький (чи не сприяли цьому якісь «дореволюційні» клієнтарні зв’язки старшини-кременчужанина з Потоцькими?).

34. Яковлева Т. Гетьманщина в другій половині 50-х років XVII століття… – С.342.

35. Там само. – С.349.

36. По боці Дорошенка стояли полтавський полковник Федір Жученко, лубенський – С.Шамрицький, гадяцький (?) – П.Животовський та, здається, вибранецькі полки Гната Макухи (з Опішні), Я.Черкаса, Бердника та піхотний (січовий?) полк Пушкелі (див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15404. – Арк.11,14-15; Корнієнко М.П., Кривошея В.В. Персональний склад правобережних полків… – С.19, 29-30; Кривошея В. Генеалогія українського козацтва… – С.166). Є вістка з 7.ХІІ.1660 р., що у Гадячі зосередилося до 10 тис. козаків (ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15404. – Арк.14) та звістка з 10.ХІІ.1660 р. говорить також про переправу через Дніпро під Максимівкою 12 тис. «ляхів» (себто козаків Дорошенка) та 15 тис. татар. Утім, за вірогіднішими даними Дорошенко мав під рукою 3-5 тис. козаків та до 3 тис. татар (див.: Яковлева Т. Руїна Гетьманщини… – С.165-166).

37. Кременчужани, говтвяни та козаки з їх околиць тоді пішли під прапорами полковника Я.Черкаса до Гадяча (див. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15404. – Арк.14), який мав стати опорним пунктом для опанування цілого Лівобережжя.

38. Акты Московского государства. – Т.ІІІ. – С.310. Маю сумнів, що постраждало саме місто. Здається, що шкоди стосувались т.зв. «подворків» – приміських господарств і були, переважно, на совісті татарських союзників, яким П.Дорошенко відмовився дати можливість вибирати ясир.

39. Там само.

40. Савчук Н.О. Вказ. праця. – С.171. Вереміївка та Жовнин присягнули Сомкові у квітні того ж року (див.: Там само).

41. Там само.

42. Кривошея В. Генеалогія українського козацтва… – С.170.

43. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.37.

44. Акты ЮЗР. – Т.V (1659-1665). – СПб., 1867. – С.65; Корнієнко М.П., Кривошея В.В. Персональний склад правобережних полків… – С.30. Дружину Я.Черкаса з приходом росіян (20.V.1661 р.) в Говтві взяли під варту.

45. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.47-48. Про те, що Макуха «ниже Кременчука, у Кривого Порожка, ночью Днепр перешедши вместе с Пушкелею и к Чигирину пошли» повідомив Я.Сомка Кременчуцький полковник К.Андрієвич (див.: .Акты ЮЗР. – Т.V. – С.67).

46. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.40.

47. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.65. Кременчужани цю Дорошенкову піхоту прийняти відмовились і прибувши для присяги царю до Говтви просили надіслати їм для оборони російських ратних людей.

48. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.22,44-45,47.

49. Там само. – Арк.46.

50. Там само. – Арк.48.

51. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.66-67.

52. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.67.

53. Там само. – С.68.

54. Николайчик Ф.Д. Город Кременчук. Исторический очерк. – СПб., 1891. – С.35.

55. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.66.

56. Там само. – С.68. «Людьми Сомка» в Кременчуці могли виступити, крім Андрієвича, новий полковий суддя Б.Лавриненко (екс-пушкарівець?) та пізніший кременчуцький полковий писар (сотник?) Михайло Лазаренко (родич Олешка Лазаренка з реєстру кременчуцької сотні 1649 р.?), якого Сомко на початку червня 1662 р. відправляв на чолі посольства до Москви.

57. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.66.

58. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.50.

59. Савчук Н.О. Вказ. праця. – С.173. Зрештою, вторгнення відбулося у жовтні 1661 р. ближче до Переяслава, через Терехтемирівський перевіз (Там само. – С.174).

60. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.50-51.

61. Там само. – Арк.57,59-60. Одним з інформаторів для листа від 7.VIII.1661 виступив Андрій Левченко, можливо родич Микити та Степана Левченків з реєстру кременчуцької сотні 1649 року.

62. Наведу тут текст одного з небагатьох відомих цілком документів підписаних кременчуцьким полковником (зберігся у московській копії): «Панове полковники Миргородской, Лубенской, Прилуцкий [Полтавському полковнику відіслано подібного листа днем раніше, йому наказувалось йти під Мишурин Ріг], его пресветлого царского величества войска Запорожского яко есмо умысля послали первого хоружего нашего Жедена Острогляда, чтоб наскора вышедши з полками, а сами до нас приехавши, также и тепер вам приказываем, чтоб на местех указных уставивши полчаса и годины не мешкаючи до нас скора поспешили на срок августа ко 12 числу, иж весть скорую имеем с тое стороны Днепра от Василья толмача Белоцерковского, которого посылали мы от себя ис Кременчюка на ту сторону Днепра для проведыванья вестей. И тот наш посланец сказывал нам, что он там слышал, что во всяком полку приказано собрать по триста волов для орды, а орда – де Торговицу извоевала, и малых ребят не аставивши. И сказывал – де ему тот толмач куды идти арде, – Белоцерковская [тут напевно помилка переписувача, має бути – «Білгородська»] – де орда пошла в послу… [напевно тут «послушенство»] к Чернецкому [польський командувач], а Очаковская – де арда, во Ржищеве, а Шинбиреі [Ширин-бей?] – де у Мишурина рогу, а хан у Кременчюка с полками многими; и каторой послан с теми вестьми к вам полковником его милости пана гетмана Якима Сомка, приказываю чтоб есте выехали д… для всякого дела и думы наскора, чтоб неприятелем на нас наступаючих и на наши вольности воевать бы им не дать, и не помоги им Бог (тот) замысл свой исполнить. Притом вас Господу Богу поручаем. Дан ис Кременчюка, августа 6 дня року 1661-го. Вам всего добра зычливой полковник Кирила Андреевич Каменник его милости пана гетмана Кременчюцкой» (матеріали Білгородського стола. Стб.№466.VII-X. 1661 р. див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15408. – Арк.2-3).

63. Лист В.Золотаренко – П.Салтикову від 29.VIII.1661 р. див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15408. – Арк.6.

64. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.7-8.

65. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.9-15,18,19-20. Здається, виїхав з Кременчука К.Андрієвич не одразу, оскільки є повідомлення, що він 9.Х.1661 р. повернувся з дороги на Переяслав до Сомка через те, що зустрів біженців за милю до Лубен, які повідомили йому про облогу Переяслава (див. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15410. – Арк.13).

66. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.5.

67. В інформації з 8.VI..1661 р. названий полковником чигиринським (вірогідно наказним), див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15407. – Арк.47.

68. Лист Г.Косагова – В.Золотаренко від 10.ІХ.1661 р. див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15408. – Арк.10-11.

69. Там само. – Арк.11.

70. А можливо і до кінця лютого, оскільки 28.ІІ.1662 р. Г.Косагов відправив з Кременчука до Москви 4 бранців-татар, двоє з яких потрапили до полону в «нинішніх боях». Їх, до речі, захопили кременчуцькі козаки Микифор (Микишка) Сергіїв та Олексій Семенов (можливо родич Степана, Михайла та Мануйла Семененків з реєстру кременчуцької сотні 1649 р.), яких разом із отаманом донських козаків Андрієм Васильовичем Кутеповим і відправи супроводжувати бранців. За це вони не без традиційної московської бюрократичної тяганини отримали по два рублі «государева жалування» (див.: Акты Московского государства. – Т.ІІІ. – С.483-484).

71. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15410. – Арк.1-7.

72. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15410. – Арк.7-10.

73. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15410. – Арк.11; вістки про вторгнення на Лівобережжя та наступ на Переяслав надіслав Ромодановському Косагов ще 14.Х.1661 р. (див.: Там само. – Арк.13).

74. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.20-21. Про плани хана з-під Конотопу іти з Ю.Хмельницьким під Кременчук, звідки, залишивши гетьману татар, самому піти до Криму повідомляли Ромодановському й полонені на російському прикордонні ординці (див. одписку одержану в Москві 22.І.1662 р.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15410. – Арк.24).

75. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.25-28.

76. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.35.

77. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.37-39.

78. Савчук Н.О. Вказ. праця. – С.177; Яковлева Т. Руїна Гетьманщини. – С.238. Ромодановський писав до Москви, що татар було 5 тис. (див. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.39).

79. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.39-41.

80. Николайчик Ф.Д. Город Кременчук. – С.37.

81. Якійсь німець Майєр служив І.Виговському у серпні 1659 р. (див.: Акты ЮЗР. – Т.VІІ. – С.296).

82. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.95-96.

83. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.95-96.

84. Савчук Н.О. Вказ. праця. – С.178. Разом з Полтавою Кременчук лишався єдиними пунктами південного Лівобережжя, де у 1662 р. перебували російські залоги (див. лист до Сомка російського воєводи В.Б.Волконського від 9.ІІ.1662 р.: Яковлева Т. Руїна Гетьманщини… – С.237; Дела тайного приказа. – Т.І. – Ст.1007).

85. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15544 (6-й з 8-ми пунктів інструкції посольству був спеціально присвячений цій справі).

86. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.116-117. Голуховського кременчуцькі козаки затримали та відправили до Переяслава.

87. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.118. З Романенком Сомко надсилав також якійсь «лист Кременчуцький» та інший, написаний полтавським полковником Д.Гуджолом, які свідчили про бунтарські настрої-наміри їх авторів.

88. Акты ЮЗР. – Т.V. – С.118. Пояснення Николайчика, що Майер сприяв Дубовикові, бо поділяв ненависть кременчужан до «мозирців» та гетьманських козаків, мені здається маловірогідним.

89. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.55.

90. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.54-55.

91. Наскільки «повним складом» діяли кременчуцькі міщани сказати важко. Николайчик, здається, не сумнівався, що всі міщани Кременчука не підтримали козаків-заколотників. Утім, джерело згадує, власне, тих «которые не похотели» (див.: Акты ЮЗР. – Т.V. – С.122-123), отже, можливо, були й такі, які «похотілі» стати на бік повстання.

92. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.55-57; див. також: Акты ЮЗР. – Т.V. – С.122-124. С.М.Соловйов писав, що облога була знята в результаті розгрому сил Хмельниченка новоприбулим російським військом спільно з гарнізоном міста, який здійснив вилазку (див.: Соловьев С.М. Сочинения. – М., 1991. – Кн.VI. – Т.11. – С.106), але, здається, це перебільшення.

93. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.15409. – Арк.57.

94. Під Криловим загинуло 3 тис. вояків, під Бужином – 10 тис. Козаки Хмельниченка та татари захопили 7 гармат, прапори та інше військове спорядження (див.: Соловьев С.М. Сочинения. – Кн.VI. – Т.11. – С.106).Припускаю, що тоді міг загинути й кременчуцький полковник Гаврило (Кость?) Дубовик.

95. Там само.

96. Савчук Н.О. Вказ. праця. – С.180.

97. Там само. – С.180-181.