Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Загроза самому існуванню урочища Лиса гора

Парнікоза І.Ю.

Велике за своєю площею урочище Лиса гора є бажаним шматком землі для київських забудовників. Зважаючи на це, в 2022 р. в розпал російсько-української війни, скориставшись важкими обставинами було зроблено спробу знищити урочище під претекстом розміщення тут військокового каладовища. Ідею підкинули чиновники Київради зацікавлені в забудові.

Лиса гора має подвійний заповідний захист – як регіональний ландшафтний парк та як пам’ятка містобудування – об’єкт культурної спадщини національного значення. Нехтуючи цім Київрада прийняла незаконне рішення про розробку проєкту детального плану території для розташування Національного військового меморіального кладовища на території урочища Лиса гора площею 140 га.

Статус заповідної землі хотіли змінити на статус земель для містобудування. Імовірно, що під виглядом кладовища на Лисій горі забудовники запланували реалізацію своїх планів. Це є порушенням відразу двох законів України – Закону “ Про природно-заповідний фонд України”, та Закону “ Про охорону культурної спадщини “. Крім того, Київрада ще порушила власний Регламент.

Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ) подав позов до суду на Київську міську раду на захист Лисої гори. В соцмережах та пресі проведено кампанію на захист Лисої гори. Також в січні 2023 р. прем’єр-міністр України Деніс Шмигаль дав доручення шукати інше місце під кладовище.

21 березня 2023 р., в Київському окружному адміністративному суді суддя Г.Василенко провела перше судове засідання по позову Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) до Київради на захист заповідного Лисої гори від забудови під військове кладовище. На засідання прийшло багато киян, які підтримували позов, тому на прохання КЕКЦ суддя Г. Василенко відвела під засідання велику кімнату. На засіданні було схвалено клопотання двох громадьских організацій та двох физичних осіб войти в судовий процес на стороні КЕКЦ в якісті третьої сторони. Причему одна із громадських організацій була з Івано-Франківська, і ії активисти важають за необхідне підртимати киян в боротьбі за Лису гору. Кияни переслали також власні гроши на ведення цієї судової справи.

6 квітня 2023 р. у Київському окружному адміністративному суді відбулося чергове засідання за позовом КЕКЦ до Київради з вимогою визнати незаконним рішення Київради щодо будівництва військового кладовища на Лисій горі. Під час засідання було з'ясовано, що Київрада не виконала ухвалу суду про публікацію інформації про відкриття даної судової справи щодо вищезгаданого рішення Київради. Протягом майже двох місяців керівництво Київради ігнорувало цю ухвалу суду (що загалом добре схоже на київську владу, яка приймає незаконні рішення, не поважає суди, а оперативно працює лише коли питання стосується дерибану землі під комерційну забудову). Тому суддя Г.Василенко прийняла ухвалу, в якій попередила керівництво Київради, що у разі подальшого ігнорування Київрадою ухвал суду воно буде притягнуто до кримінальної відповідальності. Крім цього, суд задовольнив клопотання КЕКЦ та представників інших громадських організацій та залучив як третю сторону на стороні КЕКЦ громадських активістів, а також музей «Київська фортеця» та Міндовкілля України.

Джерела: