Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Кам’яна сировина : коротка характеристика

В.М.Степанчук

1. Пролом I та Пролом II

Найближчі відомі корінні поклади високоякісного крейдяного кременю туронських відкладів розташовані в 6-7, 6-8 та 15-16 км від стоянки по прямій. Невелика кількість такого кременю поганої збереженості є в алювії р. Кучук-Карасу поруч із стоянкою. Переважають плитки; жовна та конкреції більш рідкісні. Надалі в описі ця сировина умовно позначається як “приносна”. З найближчого оточення стоянок походить менш якісна, так звана “місцева” сировина – шерт, який у вигляді округлих та овальних пласких конкрецій вміщений в палеогенові вапняки і зустрічається, часто у вигляді уламків, в алювії.

Зважаючи на стан збереженості поверхонь можна твердити, що на обидві стоянки більша частина сировини, незалежно від типу, постачалася з алювію. Разом з тим, фрагменти із “свіжою” поверхнею крейдової кірки свідчать про відвідування і корінних покладів сировини.

2. Сари-Кая I

Поклади плитчастої сировини відомі за 1.5-2 та 2 км від стоянки. Поруч із стоянкою розташоване родовище різноякісного жовневого кременю, що вміщений у крейдоподібні мергелі дна балки. Уламки плиток і жовен зустрічаються на поверхні плато, також неподалік від стоянки.

Збереженість поверхонь вказує на переважне постачання сировини з родовищ. Заслуговує на увагу той факт, що перевага при виготовленні двобічних знарядь віддавалася плитчастій сировині, а при розщепленні навпаки, здебільшого використовувалися жовна.