Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Тенденцiї вiдбору сколiв для виготовлення знарядь та параметри “iдеальної” заготовки

В.М.Степанчук

Аналізувалася направленість відбору сколів за : типом згідно місця в технологічному ланцюжку утилізації сировини, метрикою, підправкою п’яток, показниками пластинчатості і видовженності, огранкою. Статистичні дані за браком місця у статті не наводяться [детально дивись : Степанчук В.Н. Зависимость технологии и типологии среднепалеолитических индустрий от особенностей использованного сырья (на примере восточно-крымских памятников : Пролом I, Пролом II, Сары-Кая I).- Науковий архів ІА НАНУ.- Київ, 1995].

1. Пролом I : серія виробів з “місцевої” сировини — шерту

В знаряддя перетворено близько 25.7% сколів групи А та 38.2% сколів групи Б, ретушовані сколи груп В, Г відсутні [поясню на прикладі, як обчислювався показник відбору. Наприклад : в колекції є 19 знарядь, виготовлених на сколах групи А; кількість невикористаних сколів цієї групи-55. Показник визначається як виражене в % співвідношення ретушованих сколів до суми ретушованих і неретушованих виробів : I відбору=19/(19+55)=25.7%]. В число ретушованих в першу чергу попадали тонкофасетовані сколи : група А 45%, група Б більше 60%. Використано більше 1/2 пластин групи Б, але відбір видовжених сколів для груп А і Б в цілому не перевищує 1/5, тобто спеціально явно не проводився. Документується ясна тенденція відбору сколів з доцентровою огранкою. Для ретушування в першу чергу відбиралися сколи найбільших розмірів, хоча відбір в групах менше 4 см є незвично високим (графік 1).

“Iдеальна заготовка” може бути охарактеризована як великий, не обов’язково видовжений, без кірки, прямовисний в профілі і симетричний у перетині, частіше доцентрово огранений і тонко підправлений скол.

2. Пролом II, III культурний шар : серія виробів з “місцевої” сировини — шерту

індекси відбору сколів для подальшого…

Графік 1. Пролом I та Пролом II, III шар, індекси відбору сколів для подальшого ретушування; ознака “розміри”

В знаряддя перетворено 6.7% сколів групи А, 18.9% сколів групи Б, 8.6% сколів групи В; ретушовані сколи групи Г відсутні. В число ретушованих в першу чергу потрапляли тонкофасетовані сколи. Дивовижно малі показники відбору пластин та пластинчастих сколів : по 1/10 для груп А і Б. Переважно відбиралися сколи підпаралельно (в більших обсягах) і доцентрово огранені. Показники за ознакою “метрика” однозначно вказують на відбір у першу чергу сколів найбільших розмірів (графік 1).

“Iдеальну заготовку” можна визначити як великий відщеп, більш укорочений та широкий, ніж видовжений та вузький. В більшості випадків такий скол має підпаралельно або доцентрово огранену спинку, тонко підправлену п’ятку. Фіксуєтьтся також надання переваги прямовисним у профілі і симетричним в перетині заготовкам.

3. Пролом II, III культурний шар : серія виробів з “приносної” сировини — туронського кременю

Ретушовано 19.4% сколів групи А, 24.6% сколів групи Б, 16.6% сколів групи В, ретушовані сколи групи Г відсутні. В число ретушованих в першу чергу попадали тонкофасетовані сколи. Відбір пластин сягає 40% для групи Б і 50% для групи В. Найбільш високим є відбір пластинчастих сколів в групі А : до 1/3. За статистикою, переважно відбиралися сколи підпаралельно (в більших обсягах) і конвергентно огранені. Показники відбору за метрикою знов вказують на відбір в першу чергу сколів найбільших розмірів (графік 1).

“Iдеальна заготовка”, судячи з направленості відбору, це великий прямовисний в профілі і симетричний в перетині скол будь-яких пропорцій, включаючи і пластини, частіше підпаралельно огранений, з підправленою п’яткою.

4. Сари-Кая I : серія сколів з туронського кременю

Вторинної обробки зазнали 26.6% сколів групи А, 30.9% сколів груп Б, В, та 3.6% сколів групи Г. Серія ретушованих сколів демонструє наддання переваги :

а) більш великим сколам;

б) сколам з групи Б;

в) видовженим сколам та пластинам, в першу чергу з групи Б (до 40%);

г) тонко підправленим сколам;

д) сколам доцентрово ограненим.

Документується тенденція відбору прямоосної заготовки з дво- або трьохскатним перетином.

“Iдеальну заготовку” можна описати як великий видовжений прямовисний в профілі і симетричний в перетині скол, підпаралельно або доцентрово огранений, з підправленою п’яткою.