Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Кольори і мелодії українського свята

Саме таку назву мала виставка, яка на початку 2006 року працювала у київському Українському домі. На ній були представлені старожитності з приватної колекції Президента України Віктора Ющенка, а також збірок Петра Гончара, Лідії Лихач та Василя Вовкуна. Центральне місце на виставці займали символи Різдва Христового, яке святкувалося в ті дні.

Великомучениця Катерина. XIX ст.… Богоматір Триручиця. ХІХ ст.…
Ікона Покрова, великомучениця Катерина. XIX ст. Східне Поділля. Збірка Л. Лихач Ікона Богоматір Триручиця. ХІХ ст. Чернігівщина. Збірка В. Ющенка

У вступному слові до каталогу виставки Президент України Віктор Ющенко зазначив: «Ми мали драматичну політичну історію останніх століть. А комуністична ера майже зупинила органічний розвиток культурних суспільних інституцій і витворила радянську, або ж як називають науковці, паралельну культуру зі своїми ідеологічними святами та обрядами. Думаю, наше захоплення народним мистецтвом чи професійним живописом походить від підсвідомого бажання зберегти СВОЄ, зберегти себе, не втратити духовний зв'язок з минулим і збудувати гідне майбутнє. У розбудові нової України як європейської держави ми чітко визначили наші економічні, зовнішньополітичні орієнтири, окреслили першочергові внутрішні завдання. І наші культурні стратегії мають бути добре продумані, обговорені та укладені в державні програми, виконання яких надзвичайно важливе для успішного поступу України. Шлях до мети некороткий і нелегкий. Але дорогу здолає той, хто іде. І творить».

Пояс. XX ст. Гуцульщина

Пояс. XX ст.
Гуцульщина.
Збірка В. Ющенка

Віктор Ющенко продемонстрував на виставці цікаву розмаїтість своєї колекції старожитностей. Тут – скриня і стіл-скриня кінця XIX ст. з Гуцульщини та скриня ХХ ст. з Центральної України, миски і глечики зі Східного Поділля, скатерки і рушники XIX ст. з Полтавщини, Буковини та Центральної України, вишивані сорочки ХІХ-ХХ ст. із Західної України, крайки з Центральної України та пояси з Гуцульщини, дерев'яні скульптури XVIII ст. із Західної України, ікони XIX ст. з Буковини, ікони «Юрій Змієборець», «Охтирська Богоматір» та «Богоматір Триручиця» XIX ст. з Чернігівщини, подільський килим 1873 року, а також багато інших витворів народно-ужиткового мистецтва.

У збірці Петра Гончара – західноукраїнські та поліські жіночі строї кінця ХІХ-початку XX ст., жіночі кожухи з Полтавщини, килими кінця XIX ст., дерев'яні скульптури ангелів XVIII ст. із Західної України, ікони XVII та XIX століть. Відвідувачі виставки з неприхованим зацікавленням роздивлялися представлені Василем Вовкуном жіночі та чоловічі сорочки ХІХ-ХХ століть з Прикарпаття, Буковини та Поділля.

Юрій Змієборець. XIX ст. Чернігівщина Скриня. Кінець ХІХ ст. Гуцульщина
Ікона Юрій Змієборець. XIX ст. Чернігівщина. Збірка В. Ющенка Скриня. Кінець ХІХ ст. Гуцульщина. Збірка В. Ющенка

Родзинкою у колекції Лідії Лихач були прикарпатські ікони XVIII ст. «Різдво Христове», «Тайна вечеря» та «Різдво Марії», ікони XIX ст. з Черкащини і Полтавщини та інші зразки іконописного мистецтва.

Виставку старожитностей з приватних колекцій організували Родовід-Галерея, Музей Івана Гончара та Міжнародний благодійний Фонд «Україна 3000».

Опубліковано : Купола (Київ), 2006 р., вип. 3, c. 74 – 75.