Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

2.6.1. Осередки лівого революційного та українського національного руху на дніпровській заплаві

Парнікоза І.Ю.

На поч. ХХ ст. відсталу Російську імперію, як і інші самодержавні монархії Європи, охопили революційні рухи. Прихильники цих рухів, часто переслідувані владою, іноді воліли знаходитися від неї подалі, обираючи київські околиці. Дніпровська долина була втягнута в оборот революційних подій також через значну концентрацію тут пролетаріату, на який, як відомо, робили свою ставку більшовики. Центрами більшовицької пропаганди, зокрема, стали суднобудівні майстерні на Гавані, пароплавні майстерні Марголіна на Трухановому острові, а також селища працівників цих підприємств та київського заводу Арсенал (одного з головних центрів більшовицької пропаганди) на Труханівській та Передмостовій слобідках.

Рис. 2.6.1. Вид на Поділ з узбережжя…

Рис. 2.6.1. Вид на Поділ з узбережжя Труханового острова, німецьке фото 1918 р.

Рис. 2.6.2. Вид на Поділ з площадки…

Рис. 2.6.2. Вид на Поділ з площадки Андріївської церкви, німецьке фото 1918 р.

Довідник (Київ (Історичний огляд.., 1982), зокрема, подає наступну інформацію про революційну діяльність у межах долини Дніпра:

Загальним політичним страйком 25 липня були охоплені пароплавні майстерні Труханового острова 21 липня-1 серпня (3-14 серпня за старим стилем) 1903 р. У майстернях пароплавства діяли Київський союз боротьби за визволення робітничого класу (1897-1898 рр.) та РСДРП напередодні 1901-1904 рр.

Рис. 2.6.3. Київська Гавань та…

Рис. 2.6.3. Київська Гавань та Рибальський півострів на німецькій мапі 1918 р.

Рис. 2.6.4. Київська Гавань, німецьке…

Рис. 2.6.4. Київська Гавань, німецьке фото 1918 р. В Гавані зимують пароплави та човни

Тут також організовувалися першотравневі страйки 1908 р. та 1913 р. У серпні 1906 р. вчинено замах на прем’єра Російської імперії П.А. Столипіна, який використано урядом для розгортання репресивної політики (запровадження військово-польових судів, застосування смертної кари тощо) – т.з. реакції. Проте і в цей час на Передмостній слобідці діяла нелегальна більшовицька друкарня (1910 р.).

В 1917 р. у революційних подіях приймали участь робітники пароплавних майстерень. Вони, зокрема, підтримали страйк металістів – загальний дев’ятиденний виступ робітників металообробних заводів Києва у вересні 1917 р. Він розпочався 18.ІХ (1.Х) на знак протесту проти затягування товариством заводчиків і фабрикантів підписання колективного договору, який передбачав підвищення мінімальної та робітної плати, скасування штрафів, заходи з охорони праці тощо. Страйк закінчився перемогою робітників. Осередок т.з. Червоної гвардії (квітень–травень 1917 р.) виник на суднобудівній верфі на Гавані.

На Подолі, в будинку по вул. Фролівська, 1, розміщувалося українське товариство "Рух". Варто згадати також Дарницький табір військовополонених, де утримувалися колишні вояки-українці Австро-Угорської армії, багато з яких вступили до лав Галицько-Буковинського куреня Січових Стрільців (Мапа меморіальних місць Києва.., 2018).