Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

3. Місяць (народні уявлення про світило, його вплив на життя людини, звертання до місяця)

Галина Бондаренко

7. “Місяцю ясен-красен, гори, долини освіти, а наші грішні душі очисти”.

Записано в с.Чайковичі, Самбірського р-ну, Львівської обл. від діда Петра, 67 років, 07.08.97. Записав Доронькін А.Є.

8. “Місячку, місячку, тобі — на повня, мені — на здоров’я”.

На місяці видно два косарі : “Були два брати і не могли вони погодити між собою, а бабця їм каже : “Ідіть косити і хто скорше викосить, той переможе”. Переміг молодший. То як місяць обгородиться (світле коло навколо місяця), то кажуть, що на старшого падає дощ”.

Записано в с.Чайковичі, Самбірського р-ну, Львівської обл. від Незьолик Софії Михайлівни, 76 років, 09.08.97. Записала Алексеєва О.М.

9. Як бачили новий місяць, то молилися і дякували Богові, що дожили до нього. Ще казали : “Місяцю новий, питайся старого, чи болять зуби в мерлого ?” Як так скажеш, то зуби не будуть боліти до наступного нового місяця.

Записано в с.Сусолів, Самбірського р-ну, Львівської обл. від Городник Марії Василівни, 50 років, за словами її батька Паньківа Василя Миколайовича (1907 – 1985), 12.08.97. Записала Алексеєва О.М.

10. “Місяцю, місяченьку, покажи мені дороженьку

Чи туди, чи тамди, чи до Бога, чи до людей”.

Записано в с.Повергів, Миколаївського р-ну, Львівської обл. від Процик Катерини Петрівни, 65 років, 13.08.97. Записала Алексеєва О.М.

11. Місяць сходе – не можна садити на насіння (висади).

Записано в с.Мельнич Жидачівського району Львівської області зі слів Войцеховської Марії Леонтіївни, 1949 р.н., 8.07.96. Записала Алексеєва О.М.

12. Коли молодий місяць, то не можна огірків садити – казали, що ще молодик в церкву не заходив. Садити огірки треба, коли місяць на підповні.

Не можна, щоб світив місяць на людину, коли вона спить.

Дітей купати треба або раніше, або пізніше заходу сонця.

Як перший раз побачиш місяць, то краще, щоб бачити прямо перед собою, бо як справа, або зліва, то недобре.

Записано в с.Довге Тисменицького району Івано-Франківської області зі слів Протас Марії Михайлівни, 1925 р.н. 17.07.96. Записала Алексеєва О.М.

13. Не можна, щоб місяць світив на сплячого, бо він може встати і піти кудись.

Як настає місяць, то треба садити те, що вверх росте, а як на спад – те, що в землю.

На місяці видно два брати.

“Місяцю молоденький,

Променю ясненький,

Дай мені всі знаки,

З ким я буду, молоденька,

У шлюб ставати”.

Записано в с.Золота Липа Тлумацького району Івано-Франківської області зі слів Гранат Ганни Теодорівни, 1937 р.н. 20.07.96. Записала Алексеєва О.М.

14. Походження плям на місяці — “Брат брата взяв на вилки”. “Були два брати. Один на Великдень пішов до церкви, а другий сховався у стодолі і спав. Другий прийшов із церкви і пішов кидати сіно. І взяв брата на вилки, бо не знав, що той там є”.

Записано в с.Устя, Миколаївського р-ну, Львівської обл. від Дмитришин Катерини Павлівни, 84 роки, 16.08.97. Записав Квятковський А.С.

15. Коли болить голова, зуби, інший біль (нездоровий), звертаються до місяця : “Місяцю новий, питайся старого, чи болять зуби (інший біль) мерлого (мертвого), як не болять мерлого (мертвого), то най не болять таке живого”.

Записано в с.Будзин Тлумацького р-ну Івано-Франківської обл. зі слів Коропецької Анни Тихонівни, 1906 р.н. 20.07.96. Записав Бакус В.М.

16. Як побачиш місяць, то треба сказати : “Місячко, місячко, тобі на ноги, а мені на здоров’я.”

Записано в с.Подільці Самбірського р-ну Львівської обл. від Нестор Теклі Якимівни, 1915 р.н. 12.08.96. Записав Бакус В.М.

17. “Місяцю новий, князю золотий, дай ми ся снити, з ким я маю жити. Тобі підповнятися, а мені здоров’я дати”, – так примовляють дівчата і хрестяться, після чого глипають (дивляться) на молодий місяць.

Щоб вивести бородавки, виходять увечері на новий місяць на двір, беруть землі або гарної глини і прикладають її до місця з бородавками, примовляючи : “Місяцю новий, князю золотий, на тобі бородавки, а дай мені чисте тіло”. Потім глину кидають.

Записано в с.Хрещатик Заставненського р-ну Чернівецької обл. зі слів Гаврилюк Анастасії Семенівни, 75 років. 7.08.96. Записав Бакус В.М.

18. На маленький серпочок місяця 1 – 2 дня, як побачиш місяць, то треба дивитись на нього, щоб не кліпати очима, і примовляти :

“Місяцю королю,

Купи в мене корову,

Корову продам,

Із корінням віддам”.

В цей час треба, щоб хтось подав води і нею втирати бородавки – зникнуть, бо самі перевіряли.

Записано в с.Трубчин Борщівського району Тернопільської обл. зі слів Бучко Марії Михайлівни, 1934 р.н. 15.07.95. Записала Алексеєва О.М.

19. Як вперше побачиш молодого місяця, то хлопця сподобаєш файного.

Коли у печі палять при молодому місяці, не можна головні водою гасити – треба, щоби само згасло.

Якщо молодий місяць наставив роги в долину, буде дощ. Якщо догори рогами – буде добра погода.

Записано в хуторі Церквище (Церквиська) с.Антонівка Тлумацького р-ну Івано-Франківської обл. зі слів Анни Рибки, 1918 р.н. 21.07.96. Записав Квятковський А.С.

20. Молоді дівчата казали : “Місяцю новий, князю золотий, приснися мені, з ким я маю жити”.

Записано в с.Костільники (Виноградів) Заліщицького району Тернопільської обл. зі слів Вонцовської Анастасії Павлівни, 1928 р.н. 9.08.1996. Записав Бакус В.М.

21. Не можна лягати під повний місяць, бо витягне на двір.

Записано в с.Підгірці Миколаївського р-ну Львівської обл. зі слів Лівої Марії Ільківни, 1928 р.н. 17.08.97. Записав Бакус В.М.

22. На повний місяць не можна садити ясі (ясьова фасоля, біла, велика), бо не родить, не дасть плоду.

Як місяць сходить повний, червоний, то він погано впливає на здоров’я людини. Як місяць ясний, то людина здорова.

Місяць показує погоду : як си втримає відро з водою, то буде погода, коли місяць стоїть рівно. Якщо роги місяця догори, або донизу, то на дощ. Як настає молодий червоний місяць – то на дощ, як ясний, то на погоду.

Записано в с.Журавинець Рогатинського р-ну Івано-Франківської обл. від Мелоника Корнила Степановича, 1912 р.н. 22.08.97. Записав Бакус В.М.

23. На молодий місяць краще нічого не робити, картоплі не садити. На повний місяць – помолитися Богу. Місяць на підповні – на щастя, на здоров’я. Набрати водички з любої кирнички, помити обличчя, помолитися :

“Водичко Йордана, Господом Богом надана, очищаєш луги, очищи і тіло моє.”

П’ять пальців, шоста долоня від Господа Бога на тім’я покласти чи собі чи комусь на голову і казати :

“Я не сама собою, я з пресвятою Матір’ю Божою Дівою”. Коли має бути дощ – місяць огороджується жовтеньким колечком. Дощ буде на третій день. Коли побачиш молодий місяць – треба казати “Отче наш” і просити Бога, що ти бажаєш.

Записано в с.Китайгород Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл. Записано від Ковринської О.О. 3.08.95. Записала Омельченко Т.Ю.