Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Наука / Києвознавство / Київські острови та… / Додатки / Додаток 10. Храпай Сергій Петрович – командир БЧ-2…

Київські острови та прибережні урочища
на Дніпрі – погляд крізь віки

Додатки

Додаток 10. Храпай Сергій Петрович – командир БЧ-2 КЛ «Кремль» (05.07.1914- ...)

Парнікоза І.Ю.

Храпай Сергій Петрович народився 5.07.1914 р. в селі Обтово Кролевецького району Сумської області в багатодітній родині, українець. З 1931 р. в Києві. Закінчив в 1935 р. Київський річковий технікум. У 1935-1941 рр. працював в Дніпровському річковому пароплавстві в плавскладу і був приписаний до командного складу запасу ДВФ. У листопаді-грудні 1939 р. був на військових зборах.

Командир БЧ-2 канонерской лодки

Рис. 1. Командир БЧ-2 канонерського човна "Кремль" С.П. Храпай, за (Спичаков, 2009)

22.06.1941р. призваний з запасу в армію і в званні лейтенанта призначений командиром БЧ-2 КЛ «Кремль» ПЗФ. Після прибуття на корабель кадрового лейтенанта Юренко С.С., Храпай призначений дублером командира БЧ-2. 26.07.1941 р. поранений в бою у с.Тарасовичі на Дніпрі.

Вивезений на лікування в Донбас (госпіталь в селищі Рудник-Буроз). Після видужання С.П. Храпай скерований до Новоросійська, в берегову оборону НВМБ командиром вогневого взводу берегової стаціонарної батареї БС-31, яка знаходилася на Мисхако (т.зв. «Мала Земля»).. Потім призначається помічником командира цієї ж батареї,

З 03.09.1942г.участвовал в обороні Новоросійська. Потім брав участь у двох десантах командиром взводу, в складі Новоросійського загону особливого призначення (р-н Південна Озерейка).

На початку листопада 1942 р. був призначений помічником командира гвардійської берегової стаціонарної батареї №БС- 394, що базувалася на Пенайском мису (наразі музей на південь від м. Новоросійська). Батарея зіграла велику роль в стабілізації фронту і брала активну участь в забезпеченні висадки десанту майора Куникова Ц.Л. на Мисхако.

Командир БЧ-2 канонерской лодки

Рис. 2. Командир БЧ-2 канонерського човна "Кремль" С.П. Храпай, за (Спичаков, 2009)

У травні 1944 р батарея БС-394 була перекинута з Новоросійська до Севастополя. Поки гармати готували до відкриття вогню, бій перейшов до центру міста, і морські артилеристи в рядах піхоти взяли участь в штурмі. Але жоден з них не отримав нагороду, тому що гармати їх бригади не встигли зробити жодного пострілу, тож формально батарея участі в штурмі не прийняла.

У 1947 р С.П.Храпай демобілізувався з Севастополя і з родиною повернувся до Києва. Працював інспектором Судноплавної інспекції Дніпровського басейну, інструктором політчастині Дніпровського управління водних шляхів, інструктором Київського обкому КПУ, головою Дніпровської Баскомфлота, начальником відділу флоту і пристаней малих річок Головрічфлоту при РМ УРСР. З 1978р. – С.П.Храпай персональний пенсіонер республіканського значення.

Урядові нагороди: Орден Вітчизняної війни II ступеня, медаль за Оборону Кавказу, медаль за оборону Києва.

Наведено за (Спичаков, 2009).

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 479

Модифіковано : 26.04.2019

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.