Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Ландшафтний заказник місцевого значення «Жуків острів»

Парнікоза І.Ю.

Ландшафтний заказник місцевого значення «Жуків острів» створено рішенням Київської міської ради від 02.12.1999 р. № 147/649 на площі 1794,6 га. Проте ця площа була опротестована, тож фактично заказник значно менший.

Жуків острів розташований поблизу правого берега Дніпра і відділений від нього вузькою протокою – річкою Коник. Це один з найбільших островів у місті Києві, його загальна площа становить 530 га.

Північна межа заказника проходить по північному краю острова Жуків (на рівні будинків № 92-94 по вулиці Набережно-Корчуватській). Західна межа проведена по р. Коник до с. Чапаєвка, далі перетинає р. Віта і йде на південь вже поза островом по межі лісу, та численних ділянок установ відпочинку. Далі заказник обмежується правим берегом оз. Конча (за винятком території існуючого тут ландшафтного заказника). На півдні заказник межує з Києвом. На сході його межі проходять по Дніпру вздовж островів Ольжин і Козачий і далі до північного краю острова Жуків.

Уся ця територія, разом з нинішнім заказником на правому березі оз. Конча та островами Ольжин і Козачий входили до першого українського заповідника "Конча-Заспа".

Першим дійсно заповідним об'єктом Київщини можна вважати озера Кончі-3аспи, взяті під охорону Київським відділом Російського Імператорського товариства рибництва та рибальства у 1893 році. За радянських часів першим заповідним об'єктом на Київщині, заснованим радянською владою, була знову ж таки Конча-Заспа. У 1921 році на озерах та прилеглих до них землях було створено державний рибний заповідник. Пізніше до нього була приєднана ділянка соснового лісу Вітяно-Трипільського лісництва, протоки Козача, Лещівка, Осетрова лука та мисливський заказник – острови Козачий, Круглик, урочище Молодецьке.

Зараз режим заказника поширюється на площу 265,0 га – квартали № 30-33 Голосіївського лісництва.

Цій території притаманне багатство рослинного і тваринного світу, її ландшафт є дуже мальовничим.

Цікавими об'єктами заказника є післяльодовикові дюни, а серед них – великий пагорб на правому березі озера Конча. Бархан має велике наукове, пізнавальне значення, наочно демонструючи теорію виникнення барханів та післяльодовикових пустель.

Місцевість, де розташовано заказник, вперше згадується в документах XVI століття. Озеро Конча (або Глушець) зазначається як дуже багате на рибу. За право володіти ним впродовж століть точилися суперечки між поміщиками, монастирями та жителями сіл Ходосівка і Лісники. До революції 1917 року, Жуків острів разом з островом Козачим, був основною базою, що забезпечувала монахів Києво-Печерського монастиря молочними продуктами та сіном для монастирської худоби. Площа озера перевищує 100 га, воно має видовжену форму, його довжина складає близько 5,5 км, ширина – 70-120 м. Найбільша глибина озера (на ділянках Курінь, З'їзд, Задулин – в центральній частині озера) перевищує 13 м. Є значні за площею мілководні ділянки, що служать місцем нересту і нагулу молоді риб. Західний (правий) берег озера більш високий, вкритий сосновим лісом, східний – більш пологий, він переходить у зволожені луки. Ложе озера характеризується наявністю великої кількості корчів. Залишки дерев під водою свідчать про високу залісненість даної території в минулому і про періодичне обводнення її залежно від змін у проходженні головного річища Дніпра. Під час весняної повені озеро сполучається з протоками і слугує цінним нерестовищем риб.

На території заказника розташоване і озеро Заспа. Його площа складає близько 15 га. Глибина його становить від 0,5 до 2,0 м. Під час повені вода заливає луки, розташовані біля озера, куди по протоках Козача і Лящівка на нерест проходять плідники риб.

Природні умови заказника різноманітні, тому різноманітним є його рослинний і тваринний світ.

Вигляд території заказника «Жуків…

Вигляд території заказника «Жуків острів» з борової тераси Дніпра. Фото за (Природно-заповідний фонд м. Києва, 2001)

Річка Віта в заказнику «Жуків острів».…

Річка Віта в заказнику «Жуків острів». Фото за (Природно-заповідний фонд м. Києва, 2001)

Найбільші площі в заказнику займають луки. Остепнені луки з домінуванням тонконогу вузьколистого займають підвищені піщані місця. У складі цих лук місцями значну участь мають д еревій звичайний, гадючник звичайний, перстач неблискучий, заяча капуста їдкий та шестирядний, костриця червона. Звичайними видами тут є також підмаренник справжній, вероніка польова, подорожник ланцетний, гвоздика Борбаша.

Затока в південній частині острова…

Затока в південній частині острова Жуків. Фото за (Природно-заповідний фонд м. Києва, 2001)

Справжні луки представлені переважно угрупованнями костриць лучної та червоної, тонконогу лучного, мітлиці велетенської. В травостої значна домішка грястиці збірної, лисохвосту лучного. Різнотрав'я представлене такими лучними видами, як волошка лучна, чина лучна, дзвінець великий, кілька видів конюшини, лядвенець український, цибуля гранчаста, коронарія зозуляча (зозулин цвіт), суховершки звичайні, горошок мишачий, подорожник ланцетолистий, чихавка хрящувата. По більш зволожених ділянках зростає цінна лікарська р ослина валеріана висока.

Болотисті луки представлені переважно угрупованнями осоки гострої та лепешняку великого. Звичайним тут є гадючник в'язолистий, щавель кінський, хвощ річковий, плакун верболистий, чина болотна.

На луках заказника зростають півники сибірські. Цей вид створює тут стійкі популяції. Рослини добре цвітуть і плодоносять, однак через свою високу декоративність сильно винищуються відвідувачами території.

Фрагмент заказника «Жуків острів».…

Фрагмент заказника «Жуків острів». Фото І. Парнікози, 2012 р.

Група вікових дубів в заказнику «Жуків…

Група вікових дубів в заказнику «Жуків острів». Фото І. Парнікози, 2012 р.

Болота займають невелику площу, тут переважають угруповання осок гострої та лисячої, відмічена значна популяція вовчого тіла болотного (знаходиться тут на південній межі свого суцільного поширення). Зустрічаються також і півники болотні, сусак зонтичний, лепешняк великий.

Серед лісової рослинності переважають заплавні діброви. На найвищих рівнях заплави збереглися розріджені вікові діброви з незначною домішкою тополі чорної і в'язу гладкого (дубові рідколісся). В підліску тут зростають бруслина європейська, свидина, крушина. Звичайними є конвалія травнева, ранник вузлуватий, хвилівник звичайний, дзвоники персиколисті, на галявинах – суниця. На порушених ділянках ростуть кропива і розрив-трава дрібноквіткова. Є культури дуба. На більш вологих ділянках зустрічаються також в'язово-тополеві угруповання. Перший ярус в них утворює тополя чорна (окремі дерева досягають висоти 30 м), другий – в'яз гладенький, підлісок формують свидина, крушина та пухироплідник калинолистий.

Водна рослинність острова представлена угрупованням водяного різака алоєвидного, елодеї канадської. Виявлені тут і угруповання водяного горіха плаваючого, сальвінії плаваючої, латаття білого, глечиків жовтих, занесені до Зеленої книги України. Прибережно-водна рослинність представлена лепешняком великим; фрагментарно – куги озерної, рогозів вузьколистого та широколистого.

У заказнику збереглися рідкісні види рослин, занесені до Червоної книги України: водяний горіх плаваючий та сальвінія плаваюча, а з видів, що охороняються на території Києва і його околиць, – півники сибірські, латаття біле, латаття сніжно-біле.

Не менш різноманітним і цінним є тваринне населення заказника. Заплавні біотопи обумовили присутність на ділянці характерних ссавців, між ними єнотовидний собака, тхір звичайний, видра річкова, полівка водяна, ондатра, миша мала.

Багато тут і гідрофільних птахів. Звичайними є крижень, чирок-тріскунок, погонич, водяний пастушок, водяна курочка. Рідше трапляються червоноголова чернь та лиска, є чаплі, очеретянки, ремез та вівсянка очеретяна.

На заплавних луках звичайними видами є жовта плиска, чекан лучний, жайворонок польовий, трапляється деркач та чайка, зрідка зустрічається перевізник.

Понад 25 видів риб мешкає у заплавних водоймах: щука, судак, лящ, плітка, плоскирка, краснопірка, карась золотий та срібний, окунь, йорж, пічкур, верховодка, бичок-бабка. В невеликій кількості трапляються в'язь, головень, білизна, синець, клепець, чехоня, сом, минь, зрідка – стерлядь, підуст та носар.

Численні протоки та річища острова, озера та території, що періодично затоплюються водою, є цінними нерестовищами і мають велике значення для відтворення риб Канівського водосховища.

Загалом в заказнику мешкають такі види тварин, занесені до Червоної книги України: дозірець-імператор, махаон, мінога українська, стерлядь, видра річкова, кулик-сорока. 3 видів, що підлягають особливій охороні на території міста, зустрічаються йорж-носар, боривітер звичайний, кібчик, перепел, деркач, перевізник, крячок чорний, бобер річковий.

.