Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Озеро Прірва — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Озеро Прірва»

Парнікоза І.Ю.

Об’єкт знаходиться між вул. Затишною, Любарською та Тепловозною в Дарницькому районі Києва. Озеро розташовується між Дарницьким кладовищем та озером Нижній Тельбин (50.422058, 30.626179), і являє собою водойму штучного походження. Площа об’єкту з оточуючою зеленою зоною — 17,7 га.

Картографи 1897 р. зафіксували на місці Прірви болото. Довгожителі звуть Прірву річкою. Площа озера — 9 га, глибина — до 4 м (Вакулишин, 2014).

Зелена зона біля озера Прірва восени.…

Зелена зона біля озера Прірва восени. Фото І. Парнікози, 2012 р.

Куточок узбережжя озера Прірва восени.…

Куточок узбережжя озера Прірва восени. Фото І. Парнікози, 2012 р.

На сьогоднішній день озеро Прірва виконує важливу екологічну функцію, слугуючи зеленим осередком у цьому районі міста. Тут існують розріджені деревостани з тополі білої (Populus alba) та чорної (P. nigra), верби білої (Salix alba) та сірої (S. cinerea) з домішкою сосни (Pinus sylvestris). Зустрічаються кущики крушини ламкої (Frangula alnus) та ожини сизої (Rubus caesius). Берега озера заросли прибережно-водною рослинністю, в складі якої зустрічаються сідач коноплевий (Eupatorium cannabinum), вільха чорна (Alnus glutinosa), люцерна румунська (Medicago sativa), вовконіг європейський (Lycopus europaeus), вербозілля лучне (Lysimachia vulgaris) та звичайне (L. vulgaris), паслін солодко-гіркий (Solanum dulcamara), берула пряма (Berula erecta), півники болотяні (Iris pseudacorus), які охороняються на території Києва рішенням Київради 23.12.2004 р. за № 880/2290 (Перелік рослин та тварин…), ситник членистий (Juncus articulatus) та очерет (Phragmites australis).

В складі флори озера поширена внесена до Червоної книги України (2009а) папороть сальвінія плаваюча (Salvinia natans).

На території об’єкту наявні угруповання, які охороняються Додатком 1 до Резолюції №4 Бернської конвенції та Оселищною Директивою ЄС: вербові та тополеві ліси та біотопи водної рослинності (Siedliska — Przewodnik metodyczny; Тлумачний.., 2017).

В озері Прірва виявлений гірчак (Rhodeus amarus).