Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Русанівська набережна — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Русанівський парк»

Парнікоза І.Ю.

Об’єкт являє собою фрагмент природного берега Русанівки з західного боку вул. Ентузіастів (50.441510, 30.589483). Площа об’єкту 17 га, адміністративно він знаходиться в межах Дніпровського району.

Землекористувачем вказаної території є КО «Київзеленбуд» (КП УЗН Дніпровського району).

Назва Русанівка походить від Русанівського рукава Дніпра, який присутній на мапах 1870-х -1940-х рр. Житловий масив на штучно намитому піску має розміри 1.5 км на 1.4 км і площу 127 га. Базу для нього сформовано протягом 1960–66 рр. Забудовано переважно дев’ятиповерховими будинками. Забудова тривала у 1961–74 рр. Наразі тутешній житловий масив населяє близько 50 тис. мешканців (Вакулишин, 2014).

Великою популярністю користується набережний парк, створений в 1960–70-х рр. шляхом використання збереженої заплави та насадження листяних дерев. Під час Євробачення 2017 р. реконструйовано алеї, посередині парку знаходиться скульптурна композиція «Шлях до знань». В парку наявні також інші оригінальні малі скульптури.

Але найціннішою складовою цього паркового масиву є рештки природної заплавної рослинності безпосередньо вздовж русла поглибленої і розширеної під час гідронамиву Русанівської протоки. Мальовничі групи дерев верби білої (Salix alba), фрагменти прибережно-водної рослинності та водної рослинності за участі водяного горіха плаваючого (Trapa natans), який включено до Червоної книги України (2009а) та глечиків жовтих (Nuphar lutea), які охороняються рішенням Київради № 880/2029 від 23.12.2004 р. (Перелік рослин та тварин…), утворюють на території об’єкту угруповання, які охороняються Додатком 1 до Резолюції №4 Бернської конвенції та Оселищною Директивою Європейського союзу: вербові та тополеві зарості та водну рослинність (Siedliska — Przewodnik metodyczny; Тлумачний.., 2017).

Акваторія Русанівської протоки та Русанівського каналу багата рибою. Тут ловляться щука (Esox luceus), краснопірка (Scardinius erythrophthalmus), сріблястий карась (Carassius gibelio), верховодка (Alburnus alburnus), плоскирка (Blicca bjoerkna), лящ (Abramis brama) та окунь (Perca fluviatilis).

12.03.1994 р. на Русанівській протоці спостерігалося 8 особин гоголя (Bucephala clangula), включеного до Червоної книги України (2009b). У околицях Русанівського каналу взимку 2013–2015 рр. на зимівлі регулярно спостерігалися особини рідкісного червонокнижного сокола-сапсана (Falco peregrinus), а також поодинока особина сокола балабана (Falco cherrug) (Мороз та ін., 2015).

Тутешня паркова зона надзвичайно важлива для охорони рідкісних кажанів — вечірниці дозірної (Nyctalus noctula), нічниці водяної (Myotis daubentonii) та інших, внесених до Червоної книги України (2009b). На території об’єкту та в Русанівському обвідному каналі зустрічається ондатра (Ondatra zibethicus). За даними https://ukrbin.com/ на Русанівської набережної виявлена червонокнижна (Наказ.., 2021б) видра (Lutra lutra).

У зв’язку з необхідністю збереження парку необхідно оголосити його ландшафтним заказником місцевого значення «Русанівський парк».