Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Корпус Флорівського монастиря, поч. ХІХ ст

Парнікоза І.Ю.

Фролівський монастир. 16 корпус.

Фролівський монастир. 16 корпус. поч. ХІХ ст. Фото І. Парнікози, 2014

Корпус №16 – келії Флорівського монастиря (Будинок Артинова, 1809-1811 років) є пам’яткою містобудування і архітектури національного значення (охоронний №18/13). Власником нині відомого «Будинку Артинова» (на карті значиться за адресою вул. Притисько-Микільська, 5) був київський купець, поручик у відставці Іван Артинов. Пожежа 1811 році завдала великої шкоди будинку, стіни якого 1812 потиньковано наново. Після 1837 року садибу кілька разів продавали, а в 1867 вона перейшла у власність поміщика Василя Абази. Останній в тому ж році передав будинок разом із землею в дар Флоровського (Вознесенському) жіночому монастирю, який переобладнав його на просфорну і келії. Також, як повідомили в Департаменті, в минулому столітті будівля використовувалася як цивільне житло, а також як кухня дитячого садка. У радянський час використовувався як цивільний житловий. Не раз переплановувався. Після передачі будинку монастиреві на його замовлення за проектом, розробленим в інституті "Укрпроектреставрація" (арх. Н. Картамишева), здійснено реставрацію пам'ятки.

Будинок одноповерховий з підвалом, мурований, тинькований, у плані прямокутний, наближений до квадрата. Дах – вальмовий. Перекриття підвалу – склепінчасті, першого поверху – пласкі залізобетонні. Архітектурне опорядження фасаду вирішено у стилі класицизму. Чільний фасад північний було акцентовано розкріповкою з трьома вікнами, завершеною трикутним фронтоном. Також виразним був східний фасад з архівольтами та замковими каменями. Пластику інших фасадів формують лише рустування, надвіконні ніші та модульйони вінцевого карнизу.

Про плачевний стан пам'ятки відомо давно – вже багато років будинок під сіткою стоїть з потрісканими стінами. Але я собі у страшному сні не міг уявити, що реставрувати пам'ятки будуть таким чином. Так, саме "реставрація" вказано на паспорті обєкта, який лише недавно вивісили, хоча роботи почали з серпня 2019 року, згідно з дозволом ДАБІ. 7 вересня 2019 р. від будинку залишилася західна та південна фасадні стіни, а найкраще декоровані північний та східний фасади вже розібрано.

Джерела: