Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Театр абсурда

А.Палладин

Карикатура с примечанием

Вымышленное государство Океания, куда английский писатель-фантаст Джордж Оруэлл поместил действие своего романа «1984», в глазах многих людей Запада имовт массу сходств с сегодняшними США. Того же мнения и штатный карикатурист газеты «Вашингтон пост». Тема его очередного рисунка – невиданное, даже по американским меркам, умение администрации Рейгана выворачивать истину наизнанку.

Карикатура с примечанием

«Война – это мир, – провозглашали правители Океании. По аналогии с ними хозяева Белого дома внушают согражданам, будто развязанная ими война против Никарагуа – вовсе и не война, поскольку-де правительство США к проискам ЦРУ якобы непричастно. Точно так же вопиющие нарушении прав человека выдаются Вашингтоном за их… соблюдение, «рейганомика», приведшая и невиданному дефициту в платежном балансе страны, преподносится панацеей от экономических бед, а явный провал именуется небывалым успехом.

Так и начертано на табличке, которую изображенный на карикатуре вашингтонский сановник вешает в один ряд с сентенциями типа «дезинформация – это правда». За «успех» Белый дом выдает несостоявшиеся по его вине договоренности на Рейкьявикской встрече. Вместе с тем в Вашингтоне делают вид, будто этих договоренностей как бы не существует в природе. Одно слово – театр абсурда.

Известия, 1986 г., 14.11, № 318 (21760).

Коли Рейган у Рейк’явіку відмовився скапітулювати перед непереможним натиском СССР, для Горбачова це була повна катастрофа. Всю глибину відчаю Кремля можна відчути, побачивши, що в боротьбі проти США він ухопився навіть за Д.Оруела – давно і добре всім знаного антикомуніста і ворога СССР. Дана замітка – чи не перша, де творчість Оруела Совєти намагаються використати в мирних цілях і тому згадують його без звичних прокльонів.

Написи на малюнку такі: “Пам’ятка адміністратору від Джорджа Оруела”; “Дезінформація є істиною”; “Зустріч керівників не є зустріччю керівників”; “Озброєння, що не працюють, є захистом”; “Обмін полоненими не є обміном”; “Поразка є досягненням”; “Війна не є війною”; “Втручання Центрального розвідувального управління не є втручанням Сполучених Штатів”; “Той, хто падає з упевненим виразом на обличчі – стоїть міцно”; “Порушення прав людини є правами людини”; “Дефіцитна політика є антидефіцитною політикою”.

О ріднесенька Комуністична Партіє! Навіщо ти мене 15 років вчила англійської мови? Ти, бідненька, думала, що це тобі допоможе захопити Америку, а вийшло тільки те, що я зміг розібрати гасла Оруела і побачити їх антисовєтський зміст. Горбачов з винятковим талантом зображав упевний вираз на обличчі – і тому падіння СССР, яке почалося від Чорнобиля, для декого не було очевидним, аж поки Горбачов не гепнувся у Форосі.