Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Дніпровська біологічна станція на Трухановому острові 1910-1915 рр.

Парнікоза І.Ю.

З 1910 р. на Трухановому у власній будівлі біля Чорторию почала діяти Дніпровська біологічна станція Київського товариства аматорів природи. Тут проводили наукові дослідження річкової фауни і флори. Спочатку станція розмістилась у дерев’яному будиночку на палях біля перешийку між Трухановим островом та Муромцем на березі Чорторию. Тут місто відвело товариству в орендне користування ділянку лугу у 17 десятин. Цивільний інженер склав проект будівлі, а почесний член Київського товариства любителів природи М.О. Кепен, обраний у 1909 р. першим директором станції, забезпечив фінансування будівництва.

Рис. 2.5.6.94. М.О. Кеппен – перший…

Рис. 2.5.6.94. М.О. Кеппен – перший директор Дніпровської біологічної станції

21 січня 1910 р. М.О. Кепен помер, проте, заповів Товариству свою багату природничо-історичну бібліотеку, а для станції – 10 тис. рублів, інструменти, прилади та багато чого іншого. Таким чином, станція швидко запрацювала. Вже весною 1910 р. тут оселився перший науковець-орнітолог, який спостерігав за перельотами птахів.

Рис. 2.5.6.95. Зовнішній вигляд…

Рис. 2.5.6.95. Зовнішній вигляд Дніпровської біологічної станції на Трухановому острові (Труды.., 1914)

Рис. 2.5.6.96. Дніпровська біологічна…

Рис. 2.5.6.96. Дніпровська біологічна станція на фрагменті мапи 1914 р. (Старовинні.., 2010)

В 1914 р. почала виходити збірка “Праці Дніпровської біологічної станції”. У першому випуску Праць керівник біологічної комісії Товариства професор КПІ Ю.М. Вагнер писав:

«Під час весняних розливів Дніпра більша частина Труханового острова ховається під водою. Заливає і луг, на якому побудовано станцію, й вода у разі великого розливу підступає до самої будівлі станції. Кущі та дерева, які зростають по краях лугу з боку Дніпра, виявляються тоді у воді, але сама станція від води не потерпає, тому що вона є типом будівель на палях і вивищується на сажень над водою. Цей відкритий проміжок між підлогою та землею захищає саме приміщення від сирості. Щорічні розливи ускладнюють звісно, сполучення з Києвом, тому, що у цей час на станцію можна діставатися тільки човном. На спаді води можна ще й іншим шляхом: для цього користуються правильними рейсами пароплавів, які перевозять пасажирів через Дніпро у селище, розташоване напроти міста на Трухановому острові. Від пароплавної пристані веде стежка, якою пішохід у 30 хвилин дістанеться станції.

На станції можуть жити одночасно зі зручностями троє, а працювати 6-8 осіб. Втім, якщо потіснитися, то знайдеться місце для мешкання ще двох. Свіжого повітря на станції безліч. Безлад міського життя до станції не досягає, та й саме місто видно лише від пристані та орнітологічної вишки. Тому працюючі там відчувають себе як у селі, попри близькість такого великого центру, як Київ. Це поєднання села з культурою становить, безумовно, не малий плюс у літній роботі» (Вагнер, 1914).

Рис. 2.5.6.97. Схема приміщень…

Рис. 2.5.6.97. Схема приміщень дніпровської біологічної станції за (Труды.., 1914)

Рис. 2.5.6.98. Інвентар дніпровської…

Рис. 2.5.6.98. Інвентар дніпровської біологічної станції, фото 1914 р. за (Труды.., 1914)

В 1915 р. на Чорториї розпочалися приготування до побудови північного залізничного мосту, у зв’язку з чим станція зусиллями М.В. Шарлеманя була перенесена на 18 км. вище Києва до району с. Старосілля на лівому березі Дніпра. В 1921 р. разом з опорним пунктом у Лютіжі вона перейшла до відання Всеукраїнської Академії наук, а 1934 р. перетворилася на Інститут гідробіології (Ковалинський, 2008).