Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Озеро Біле (Центральне) на Оболоні — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Озеро Біле»

Парнікоза І.Ю.

Об’єкт розташований у центрі кварталу між вул. Героїв Дніпра, Маршала Тимошенка, проспектами Оболонським і Героїв Сталінграда (50.518092, 30.508953) у Оболонському районі м. Києва. Площа об’єкту — 7 га. Землекористувач — КП «Плесо». Озеро є фрагментом не засипаної під час гідронамиву поверхні Оболонських лук, який залишили в рекреаційних цілях.

Навколо озера утворилася зелена зона, обмежена пішохідною доріжкою. У 2004 р. цю доріжку відремонтовано разом зі сходами до озера, встановлено освітлення та малі архітектурні форми.

Озеро Біле (Центральне) на Оболоні.…

Озеро Біле (Центральне) на Оболоні. Фото І. Парнікози, 2011 р.

Озеро досить холодне з чистою і прозорою водою, оскільки вода надходить до нього з підземних джерел. Вода озера гідрокарбонатно-кальцієва. Середня величина мінералізації становила 386,3 мг/дм3 з вмістом сульфат-іонів до 63,7 мг/ дм3 (Ситник та ін., 2005).

У зв’язку з прогресуючою трансформацією річкових долин біотопи натуральних евтрофічних озер та староріч взяті під охорону Оселищної директиви ЄС — код угруповання 3150. Вільноплаваюча рослинність евтрофних водойм — С1.32, вкорінена занурена рослинність евтрофних водойм — С1.33 охороняються Додатком 1 до Резолюції №4 Бернської конвенції (Siedliska — Przewodnik metodyczny; Тлумачний.., 2017).

З тварин на озері постійно тримається крижень (Anas platyrhynchos), лиска (Fulica atra) та річковий мартин (Chroicocephalus ridibundus).

На озері Біле сформувалася затишна зелена зона, яка слугує відпочинку місцевих мешканців. Основу тутешнього ландшафту становить фрагмент деревостану з білої верби (Salix alba) та зарості очерету (Phragmites australis). Зважаючи на загрозу забудови та природно-рекреаційну цінність, цей об’єкт має бути оголошений заказником.