Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Церква у селі Молотів (Жидачівський район Львівської області)

Микола Жарких

Дерев’яна церква стоїть на краю села на цвинтарі, на високій горі над Дністром. Вона збудована на кам’яному підмурку, має дуже складний і розвинений план. В його основі лежить чотирираменний хрест. Бабинець і нава мають прямокутну форму; вівтар та бічні рукави – шестикутну. Чільний фасад церкви фланковано двома невисокими слупами-баштами, між якими зроблено закритий притвор. Церква обведена кільцевим відкритим опасанням, яке спирається на кронштейни, випущені зі стін. Стіни її нижче опасання являють собою відкриті вінці зрубів з помітними заплічиками; вище опасання зруби вкрито вертикальним шалюванням з дощок. Церква перекрита бляшаними дахами; над бабинцем дах трисхилий, над іншими рукавами – двосхилий і гранчастий. Церква має п’ять верхів, розташованих дуже оригінально : три розміщено на головній вісі споруди над бабинцем, навою та вівтарем; два – над слупами чільного фасаду. Всі верхи восьмигранні, увінчані грушоподібними бляшаними куполами з глухими ліхтариками. Вікна в основному об’ємі церкви прорізано вище опасання. У вівтарі та бічних рукавах зроблено по три великих вікна з півциркульним завершенням, які виходять на торцеві грані та грані, що примикають до них. Всі ці вікна однакові. В чільній та бічних стінах бабинця зроблені потрійні вікна, з яких середнє вікно має півциркульне завершення, а бічні – прямокутні. Великий барабан над навою має вісім вікон з півциркульним завершенням; барабани над вівтарем та бабинцем глухі. Башти-слупи мають по два вікна з півциркульним завершенням : більше з них розміщене нижче опасання, менше – вище нього. Всі ці вікна прорізано в чільному фасаді слупів. Церква має одні прямокутні двері в центрі чільного фасаду.

Малюнок 11:52. Церква в с.Молотів.…

Малюнок 11:52. Церква в с.Молотів. Західний фасад

Малюнок 11:53. Церква в с.Молотів.…

Малюнок 11:53. Церква в с.Молотів. Вигляд з північного заходу

Малюнок 11:54. Церква в с.Молотів.…

Малюнок 11:54. Церква в с.Молотів. Дзвіниця

На обійсті церкви стоїть дерев’яна двохярусна дзвіниця. Вона має квадратний план з прибудовою з одного боку. Нижній ярус закінчується кільцевим опасанням на кронштейнах. Верхній каркасний ярус має з кожного боку по три отвори дзвону, оброблені у вигляді аркади. Дзвіниця перекрита чотирисхилим дахом. Дах дзвіниці та опасання зроблено з бляхи.

Церква з такою складною будовою, зроблена дуже впевнено і сміливо, різноманітна у великій кількості ракурсів і при тому добре врівноважена – показує руку першокласного майстра. Думаю, що вона збудована десь в міжвоєнне двадцятиліття 1920 – 1939 рр. Будова дзвіниці в деталях не має нічого спільного з церквою. Можна гадати, що дзвіниця є давнішою і не була перебудована під час спорудження церкви.