Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Церква св.Параскеви в селі Повергів (Миколаївський район Львівської області)

Микола Жарких

Хрещата дерев’яна церква орієнтована вівтарем на південь; чільний фасад її обернений до головної вулиці села. План її складається з п’яти прямокутників (бабинець – нава – вівтар і два бічних рукави). До чільного фасаду прибудовано низенький вхідний тамбур; прямокутна прибудова з односхилим дахом примикає до західної сторони вівтаря; до його південної сторони також прибудовано тамбур.

Малюнок 11:43. Церква в с.Повергів.…

Малюнок 11:43. Церква в с.Повергів. Загальний вигляд

Малюнок 11:44. Дзвіниця в с.Повергів

Малюнок 11:44. Дзвіниця в с.Повергів

Церква обведена опасанням, яке спирається на кронштейни, випущені зі стін церкви, і перекрите бляшаним дахом. Це опасання первісно було кільцевим, але зараз трохи порушене в місцях прилягання прибудов. Стіни церкви ошальовані дошками у вертикальному напрямку; бічні стіни вівтаря та стіни восьмерика покриті нині бляхою. Всі рукави хреста перекриті трисхилими бляшаними дахами. Нава перекрита невисоким восьмигранним барабаном та восьмидільним куполом з глухим ліхтариком. Церква має прямокутні вікна. В бабинці їх четверо : два у східній стіні, одне в північній, одне в західній; бічні рукави мають по одному вікну в торцевих стінах; вівтар має два вікна у бічних стінах. В барабані нині видно тільки одне маленьке віконце; можливо, інші вікна в ньому сховані під бляхою. Церква має одні головні двері в чільному фасаді й додаткові двері у вівтарі.

На обійсті церкви збудована дерев’яна двохярусна дзвіниця. Вона має квадратний план; її перший ярус низенький, завершений опасанням, що спирається на укоси. Другий ярус значно вищий, вгорі він має прямокутні отвори дзвону. Обидва яруси ошальовані дошками у вертикальному напрямку. Дзвіниця перекрита чотирисхилим дахом; дах дзвіниці та опасання зроблено з бляхи.

Ця церква датується 1772 р. [46] До цього року можна віднести основу споруд церкви та дзвіниці. Звичайно, не є первісними бляшані дахи; можна також припустити, що прибудови додаткових приміщень до основного простого й чіткого об’єму церкви також зроблені пізніше.

Примітки

46. Шематизм єпархії Перемиської на 1925 р., с. 81.