Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Костел в місті Турка (Львівська область)

Микола Жарких

Він знаходиться в центрі міста. Це прямокутна в плані споруда, у якої притвор, нава та вівтар мають однакову ширину, а вівтарна апсида злегка виступає за лінію фасаду. Головний фасад фланковано двома квадратними в плані баштами. До вівтаря з обох боків прибудовано невеликі прямокутні об’єми, до середини головного фасаду – маленький, але пишно прикрашений тамбур. Стіни костелу розділено плоскими пілястрами дуже невеликого виносу і увінчано простим ґзимсом. Костел має по три вікна в бічних стінах і по одному вікну в апсиді та на чільному фасаді. Всі вікна мають півциркульне завершення. Чільний фасад увінчано фронтоном з текучими лініями профілю та круглим вікном посередині. Костел перекрито двосхилим бляшаним дахом з глухим ліхтариком. Башти костелу п’ятиярусні, причому ґзимс третього ярусу об’єднує башти з костелом. Кути першого ярусу башт прикрашено рустом у вигляді дощок; вище цей руст переходить у плоскі наріжні пілястри. В третьому ярусі башт прорізано по два маленьких віконця з півциркульним завершенням. Четвертий ярус має чотири великі отвори дзвону з балюстрадами внизу і фронтонами текучого профілю вгорі. П’ятий ярус є декоративним навершям башт. Тамбур біля чільного фасаду має двостулкові двері з півциркульним завершенням; вони фланковані спареними коринфськими пілястрами. Тамбур увінчаний розірваним фронтоном, в центрі якого вміщено різьблений медальйон овальної форми.

Малюнок 11:26. Костел в м.Турка.…

Малюнок 11:26. Костел в м.Турка. Загальний вигляд

Малюнок 11:27. Костел в м.Турка. Портал

Малюнок 11:27. Костел в м.Турка. Портал

Поруч з костелом знаходиться дзвіниця у вигляді складеного з каменю пілону, який має внизу три великих арки для дзвонів і вгорі – одну маленьку арку.

Отже, костел є пам’яткою стилю бароко. Його спорудження почалось в 1796 р., ремонти відбулись в 1846 та 1903 рр. [40] Окрема дзвіниця є значно пізнішою; можливо, вона споруджена одночасно з ремонтом в 1903 р.

Примітки

40. Юсипович І.М. Турківщина : за завісою століть. – Льв. : Край, 1993 р., с. 36.