Логотип Мисленого древа

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

НАУКА

ОСВІТА

ЛІТЕРА
ТУРА

Лист на сайт
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Наука / Краєзнавство / Дослідження Дністра / Пам’ятки архітектури Дністра та Стрия / Синагога в місті Турка (Львівська область)

Пам’ятки архітектури Дністра та Стрия

Синагога в місті Турка (Львівська область)

Микола Жарких

Синагога в м.Турка

Малюнок 11:28. Синагога в м.Турка

Вона знаходиться в центрі міста. Це споруда загалом прямокутного плану, над одним з рогів якого вивищується могутня чотириярусна башта. Синагога складена з цегли, перекрита чотирисхилим бляшаним дахом із заломом. Основий об’єм синагоги має два яруси. В верхньому ярусі кожної з бічних стін зроблено по 4 великих вікна; кожне вікно розміщене в дуже високій плоскій прямокутній ніші. Пілястри, що утворені сусідніми нішами, мають над ґзимсом завершення у вигляді цегляних стовпчиків. Тильний фасад має два вікна і прямокутні двері в першому ярусі й два вікна в другому ярусі. Посередині другого ярусу на цьому фасаді розміщено круглу нішу. Чільний фасад має великі парадні двері з півциркульним завершенням; над ними розташовані два вузьких вікна, а у фронтоні – широке вікно. Башта має по одному вікну у першому, другому і третьому ярусах чільного фасаду, в четвертому ярусі – плоску прямокутну нішу. Всі згадані вікна основного об’єму й башти мають півциркульне завершення. Ґзимс об’єднує основний об’єм синагоги та башту на рівні другого ярусу останньої.

Цю синагогу, з огляду на її величезні розміри, слід датувати досить пізнім часом, скоріше за все, кінцем 19 – 1 половиною 20 ст. Вона належить до числа досить рідкісних пам’яток. До речі, у Турці мені довелось бачити єврейський цвинтар із жалюгідними залишками кам’яних надгробків. На одному з уламків позначено дату – 1936 рік. Можливо, до цього часу найвищого піднесення єврейської громади Турки [41] і слід відносити будівництво синагоги.

Примітки

41. В 1931 р. в Турці мешкало 4117 євреїв (41 % числа мешканців (Юсипович І.М., вказ.праця, с. 42).

Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1999 – 2019 Група «Мисленого древа», автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Сайт живе на

Число завантажень : 1730

Модифіковано : 8.09.2013

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.