Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Сучасний менталітет двох народів

Дегодюк Е.Г.

Психологічному портрету українців і росіян приділяє увагу й сучасна наука, адже минув той час, як мені колись сказав один заїжджий росіянин, – „мы едины”. І справді були єдиними, коли дозволяли собі добровільно і запопадливо зросійщуватись, допомагаючи творити „единый советский народ” в обов’язковому одномовному лаштунку, де національним мовам місця не знаходилось. Однак, як тільки ми прагнули зберегти свою самоідентичність, одразу це викликало злість і нерозуміння, чому ми не такі. Отже, настав час збагнути, що є „ми” і є „вони”. Тут варто звернутися до астрологічних характеристик двох народів, що опубліковані в сучасній українській літературі [37], і які є популярними серед населення.

Характер сучасного українця формується під знаком Тільця, Меркурія і Марса, підкреслюючи його сильні якості (не зі „слабаками” маємо справу). Тілець – це родючість землі і працездатність народу, витривалість у роботі, дисциплінованість, але сильний індивідуалізм. Кожен сам собі хазяїн і гетьман, впертість і стійкість в обороні, але надмірна обережність і часто нерішучість. Надзвичайно висока довірливість, особливо, коли обіцяють матеріальні блага і емоційний спокій, чим користувались друзі й вороги. Він не схильний до жорстоких суперечок і конфліктів, якщо не зазіхати на його власність. Та, обурений несправедливістю, Тілець стає розлюченим і не щадить ні себе, ні чужих, тоді він непереможний. Але ж його можна легко підкупити обманом, та й занадто він довірливий, хоча в практичних питаннях спирається на власний розум. Беззастережне партнерство, до якого він схильний, для Тільця небезпечне, адже можливі партнери потаємні. На нього мають сильний вплив ворожі засоби масової інформації, що користуються хитрістю і прагненням заволодіти його майном. Пильнує закони, любить, щоб вони були сталі і жорсткі. За кордоном відчуває ностальгію. Проявляє прекрасні розумові здібності, винахідливість і демократизм. З державницьких позицій диктаторський режим для України непопулярний, але тверда влада завжди є бажаною. Легко звикає до близьких і часто підпадає під їх вплив. Хлібосольний і доброзичливий, проте таємні вороги агресивні й рішучі. Україна ще й досі продовжує гинути через асиміляцію, занепад власної культури, надмірну прихильність до чужої влади.

Ознакою Слобожанщини є те, що вона аж до Дону відповідає знаку Тільця з регіональним впливом Водолія, який є характерним знаком для Росії, що ми постійно й відчуваємо на собі.

Астрологічний знак Росії – Водолій, знак повітряний. Розумовий. Він вдосталь народжує геніїв, відчутний потяг до розумової праці, а не фізичної. Він винахідливий, кмітливий, проте непрактичний. Духовні спрямування Водолія несподівані і різкі – від крайньої набожності до агресивного атеїзму. Водомісткий народ терплячий, довго розгойдується, доки не „вибухне”. Росіяни довго запрягають, але швидко їздять (цей фіксований знак характерний і для українців). Попри певну демократичність, Водолій схильний до жорсткої структурованості державного устрою, надмірної регламентації та чиноповаги, побудови самодержавних і навіть тоталітарних режимів. Він може бути приязним, дружнім. Дружбу часто схильний нав’язувати. Йому бракує власної ніжності, чутливості, любові. Водолій для товариша скине останню сорочку, поділиться останнім окрайцем хліба, але нехай спробує його друг щось скоїти всупереч величним устремлінням Водолія, не погодитися із грандіозними прожектами, виступити проти його ідеологічних конструкцій, де він вважає себе найрозумнішим, тоді приязнь різко перетворюється на нелюбов і жорстокість. Саме цим пояснюють сприйняття комуністичної ідеології на російському ґрунті. Тому для Водолія важлива зміна ставлення до праці, виховання терпимості до інакомислячих, подолання у собі таких ґанджів як гординя і заздрість, намагання брати не своє. Втрачені території сусідніх країн ще довго розглядатимуться як власні, несправедливо втрачені. Особливо гостро сприймається втрата України, в якої, крім території, було привласнено й її історію. Велика спокуса поліпшувати власний економічний стан за рахунок сусідів через монопольний тиск, нерівноцінний товарний обмін, викуп нерухомості та підприємств інших країн. Адже для Росії важливий престиж, тому вона може піти на будь-які правові й неправові дії, й навіть економічно їй невигідні, бо політика держави надто емоційна, вона  держава образлива, і її імперський синдром здатний перерости у затяжну і важку хворобу [37].

Православна церква Московського патріархату залишається провідником російської великодержавної політики. В ній постійно ведуть боротьбу незміцніла демократія і виплеканий віками авторитаризм. Якщо молода демократія програє – Росія силоміць потягне за собою тих, кого вона вважає несправедливо втраченими. Навіть російські демократи стосовно країн СНД дозволяють їм мати формальні ознаки незалежності, але із збереженням повного контролю над економікою і політикою з боку Москви, з постійним прагненням до роспросторювання і розповсюдження російськості. Проте астрологи вважають, що Росія може бути лідером, якщо переможуть принципи братства і любові, тоді й нам би такого сусіда. Знаймо свої сильні і слабкі сторони, менше буде помилок і промахів.

Астрологи вважають, що в України є всі шанси стати провідною державою у Європі шляхом переконання в тому, що майбутнє треба вчитися будувати самому і якнайшвидше йти на радикальні зміни, не озираючись на те, а що нам скаже могутній сусіда. Космос підтримує Україну і нам треба йому допомогти в реалізації цієї підтримки, що пролягає через піднесення духовності нації [37]. Тоді і Лиман засяє чистотою природи, добробутом і високою ментальністю.

Перш ніж розібратись хто такі „ми” і хто „вони” серед нас, і „ми” серед „них”, слід розвіяти міфи про абсолютну єдність східнослов’янських народів, які, як Пилип з конопель, вискочили, згідно з радянською історіографією, на арену буття в XIV–XV ст.