Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Переклад Георгія Потульницького

Нота в справі відновлення загального миру на Сході Європи та позиції Української Народної Республіки в цій акції.

В цілях відновлення миру на Сході Європи, Уряд Російської Республіки Рад запропонував Польщі, Фінляндії та Латвії вступити в мирні переговори.

Уряд Української Народної Республіки такої пропозиції не отримав, отже з цього випливає, що Російська Республіка Рад не залишає своїх завойовницьких проектів по відношенню до Української Народної Республіки, і що Українська Народна Республіка та Росія і надалі мають перебувати у стані війни. Водночас Уряд Російської Республіки Рад, користуючись тимчасовими військовими успіхами, вважає себе в праві розпоряджатися долею захоплених частин України і представляти їх перед іншими державами.

Внаслідок становища, що утворилося через зайняту Урядом Російської Республіки Рад позицію по відношенню до України, Українська Народна Республіка буде змушена, всупереч своїм бажанням, і далі провадити війну, бо сила патріотизму українського народу не дозволить йому мирно відпочивати, коли чужинці намагатимуться підпорядкувати Україну своїм політичним і економічним інтересам, не визнаючи за українським народом права самостійно вирішувати форму державного устрою та свого існування.

Отже, до тих пір, доки польський народ, а також інші ближчі та дальші сусіди Української Народної Республіки в своїх бажаннях по відновленню миру на Сході Європи, по відновленню товарообміну, брали до уваги простори України, її природні багатства та економічні ресурси, доти Уряд Української Народної Республіки почувається зобов’язаним звернути увагу своїх сусідів на те, що на перешкоді цим бажанням, які одночасно є бажаннями і українського народу, буде стояти зневага та презирство близьких сусідів до прав українського народу на автономію, зневага до суверенності, створеної цим народом, Уряду Української Народної Республіки.

Однак, не бажаючи брати на себе відповідальності перед світом і цивілізацією за продовження викликаної не українським народом війни, Уряд Української Народної Республіки через свою Дипломатичну Місію в Речі Посполитій Польській має честь звернутись до Високого Уряду Речі Посполитої Польської, як до найсильнішого сусіда України, з наступною декларацією:

1) Уряд Української Народної Республіки прагне миру і добросусідських стосунків з сусідніми державами, в тому числі і з Росією;

2) Уряд Української Народної Республіки немає жодних агресивних намірів і у війні з Росією лише захищає суверенні права України в межах етнографічної більшості;

3) Уряд Української Народної Республіки переконаний, що між Українською Народною Республікою та Російською Республікою Рад немає таких спірних питань, які б при добрій волі з боку ведучої наступ на Україну Росії не могли б бути вирішені мирним шляхом. Зокрема, в інтересах найскорішої відбудови як власної країни, так і країн сусідніх, Уряд Української Народної Республіки готовий вступити в економічні, торгівельні та транспортові відносини з усіма своїми сусідами, в тому числі і з Росією, та домовитися про заходи по відновленню зруйнованої промисловості;

4) Якщо подальший розвиток політичних подій на Сході Європи відбуватиметься в тому ж, як і досі, напрямкові ігнорування державно-національних інтересів українського народу, Уряд Української Народної Республіки знімає з себе відповідальність за ті наслідки, які б не відповідали загальними намаганням народів відновленню миру на Сході Європи.

Андрій Лівицький,

Голова Української Дипломатичної Місії в Речі Посполитій Польській

Прокіп Понятенко,

Радник-секретар


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 585-586.