Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Справоздання губерніяльного старости від 3 липня 1918

Зводка про настрій населення Київщини від 23 по 29 червня сього року по відомостям одержаним від повітових старост

По Звенигородському повіту. 23 червня германців прибавилось, спокійніше. В Лисянці «революційний штаб» затримує проходячих, відбирає документи, грабує, судить і оправданим дає пропуск з печаткою «Лисянського волосного земського комітету». В Винограді обеззброєна міліція, порізана інтелігентна сім’я і загрожують ще. Інші інтелігенти, які встигли втікти, ховаються по лісах та полях. Германці забороняють возстановляти телефонний зав’язок в повіті. За мною не держать. 24 червня в північні частині повіту навколо м[іста] Лисянки розташувались банди повстанців, котрі мають зав’язок з Таращанським повітом, на них з півночі наступає Баварська кавалерійська бригада.

На захід біля Рижанівки зібрались великі банди, котрі продвигаються до Лисянки і громять інтелігенцію. Біля Вербовця находиться банда повстанців в п’ять тисяч чоловік з п’ятьма гарматами. Повстанці біля Рижанівки перешли з Херсонської губернії. Германське командування поки обмежується будівлею бойових позицій навколо міста, та посилкою роз’їздів, цієї ночі частина германських військ двигається на Вербовець, певно германці не рахують себе досить сильними для більш енергійної діяльності. Зважаючи на те, що германці одмовились роздробляти свої сили, поки повіт не буде очищений від банд, роззброєння і арешти зараз не можуть бути зроблені. По сі ж самі причини германці одмовились охороняти і допомагати озброєною силою. Міліція розбіглась, а через те до сформування міліції необхідно прислати чоловік двісті озброєних солдат.

Повстанці окружають Звенигородку, іде бій. Повстанці зібрались в Рижанівці і в Водянці, місто обстрілюється з гармат з боку Озерно Чернянка. Населення хвилюється. 27 червня германські війська послідовно окружають повстанців. Германські льотчики помітили, що м[істо] Лисянка горить. Повстанці з району Лисянки двинулись в південному напрямкові північно-західніше Звенігородки. Чути гарматні вибухи. В Ольшанську волость приїжджала депутація від повстанців Таращанського повіту і до двадцяти чоловіка з кожного села в волості направились в Уманський повіт формувати шайки, про це повідомлено германську владу. З Козацького телеграфують, що там прийшлими повстанцями підготовляється погром інтелігенції, туди вислані германські війська.

По Сквирському повіту. 25 червня в Володарському лісі шайка большовиків чоловік в триста або чотириста під керівництвом офіцерів збирається зробити напад на Сквиру. Германці вийшли з південного району повіту, необхідно прислати принаймні дві роти германців. 26 червня командирований в Котлярку отряд був зустрінутий там рушничним огнем, щоб заставити населення видати стрілявших і зброю було спалено два сараї, отрядові допомагали германці, покалічених ні з однієї ні з другої сторони не було.

По Радомишльському повіту. В ніч на 22 червня, невідомими злочинцями убитий в своїм хуторі Прибережняках Рудні Миськовські Іван Володимирович, Недашковський і поранена його наймичка.

По Канівському повіту. 23 червня грабунків та арештів не було. Настрій населення підвищений. Урядові розпорядження без примусу селянами не виконуються. 24 червня вбитий, з метою грабунку, їхавший в с[ело] Маслівку, касир Мироновської заводської потребительської лавки Караванський, а також поранен слюсар Радаван, котрий їхав з Караванським. Два злочинці затримано. 25 червня настрій населення в такому стані як і раніш. В с[елі] Пекарях тяжко поранено невідомими злочинцями з метою грабунку, селянина Харченко. В с[елі] Шендерівці під час бійки вбиті селяни Марко Чириченко, Кирило Кодоза і Павло Лимешко. 27 червня в настроєві населення змін не було. В с[елі] Корнилівці невідомими злочинцями вбито, з метою грабунку, селянина Модленко.

По Київському повіту. 23 червня випадків політичного характеру не було. Відомостей про наслідки операцій германського отряду, надісланого в Хотівську і Будаївську волості для очистки їх від озброєних банд, поки що нема. 25 червня по одержаним в германському штабі відомостям тероризовавші населення банди розбіглись, декілька чоловік з них затримано і чотирьох розстріляно. Головою цих банд, по відомостям германського штабу, були два офіцери з бувшого українського війська, до затримання яких вжиті заходи. 26 червня по донесенню начальника варти VII району на м[істо] Ржищів готується озброєний напад, вжиті заходи перед германським штабом, щоби не допустити цього виступу.

27 червня по агентурним відомостям в с[ело] Ясногородку приїхало декілька осіб, в добрі одежі, по зовнішньому взгляді схожі на жидів і роздали селянам зброю, набої виключно до кулеметів. Ці особи призивали населення до повстання, до боротьби з панами, офіцерами, та до того щоби скинути існуючий уряд. М[істо] Київ називали осиним гніздом та пропонували знищить його. Після роздачі зброї вони поїхали і наказали чекати сигналу до повстання. Після обеззброєння с[ела] Мотижина, за селом з канави одкрили з рушниць стрілянину по германцям Олексій Коба, Тодось, Порфир і Ульян Снігірі, в перестрильці два з стрілявших вбиті, а два були поранені і вмерли, германці не пострадали.

По Васильківському повіту. Донесень про грабунки, бешкети та арешти в повіті не поступало. Самочинна порубка лісів припиняється держаною вартою і офіцерським отрядом. Ті, що рубають ліс та роблять потрави притягаються до відповідальності.

По Липовецькому повіту. Населення не спокійне. Козаки находяться в повіті. 26 червня напад бандитів на поштову філію в Лукашівці ліквідовано. Зараз в повіті спокійно.

По Уманському повіту. 24 червня в повіті спокійно. В Іваньківську волость відправляється отряд для арешту банди большовиків, котрі приймали участь в грабуванні Іваньківського заводу, а також для арешту вбивців директора заводу Васильківського.

По Черкаському повіту. Ніяких виступів з боку населення не було.

По Бердичівському повіту. В ночі 25 червня в Мончині вбитий поміщик Якубовський, все сім’я, управляючий і його сім’я, всього сім чоловік. 26 червня мав бути виступ селян с[ела] Бистрик, але отряд варти і германці роззброїли населення, відібрав два кулемети, сто двадцять п’ять рушниць, сім револьверів, двадцять тисяч набоїв та два вози казенних річей, при цьому ранено двоє селян. Населення починає недовірливо ставитися до прокламації проти влади.

По Таращанському повіту. Повітовий староста приїхав в Ольшаницю застав всю владу і казначейство, які виїхали з Таращі 28 червня. Гадає в три години виступити в Таращу. Германців нема. Становище м[істі] Таращі невідоме. Староста в Ольшаниці чекає патронів, які затримані в Білій Церкві залізнодорожною владою.

Губерніяльний староста Чарторижський

Примірник директору Департаменту державної варти, машинопис

ЦДАВО України Ф. 1216. – Оп. 1. – Спр. 97. – Арк. 86, 91-92


Джерело

Архів Української Народної Республіки. Міністерство внутрішніх справ. Справоздання губерніяльних старост і комісарів (1918 – 1920) / Упорядкував Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2017. — C. 94-97.