Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Король Людовік ХІV (1709)

Луняк Є.

З листів французького короля Людовіка ХІV своєму послу Жану-Віктору де Безенвалю барону де Брюнстатту [241] за 1709 р.

Р. 38. – Новини про підкорення Мазепи здаються дуже знеціненими звістками з Голландії, бо вони запевняють, що цей генерал був залишений своїми людьми, коли він повідомив їм про своє рішення перейти на бік шведського короля… Підпорядкування генерала Мазепи шведському королю принесе тому мало користі (14 і 24 січня).

Р. 39. – Мені здається, що Мазепа не дуже добре продумав свої кроки; якби він хотів зберегти свої скарби, переходячи до шведського короля, він не мав би допустити, щоб вони були пограбовані росіянами з такою легкістю, з якою вони це зробили, як кажуть, після його відходу (31 січня).

Армія шведського короля тане як сніг, його головна надія на допомогу козаків і татар (21 червня).

Nordmann Claude J. Charles XII et l’Ukraine de Mazepa. – P.: Librairie générale de droit et de jurisprudence R.Pichon et R.Durand-Auzias, 1958. – VIII+87 p.


Примітки

241. Жан-Віктор де Безенваль де Брюнстатт (1671-1736), або Йоганн-Віктор-Петер-Жозеф Безенваль, офіцер і дипломат швейцарського походження на французькій службі. Прислужився Людовіку ХІV в багатьох дипломатичних місіях. З 1707 р. по 1709 р. виконував посольську місію при дворі шведського короля Карла ХІІ. Відмовляв останнього від походу на Росію в 1708 р. Після його початку перебував у Гданську й регулярно інформував Версаль про перебіг подій.

Подається за виданням: Луняк Є. Козацька Україна ХVІ-ХVІІІ ст. очима французьких сучасників. – Ніжин: 2013 р., с. 219.