Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Переклад Лариси Білик

Ваші радіотелеграми від 31 грудня й від 3 січня нами отримані. Не можу не вказати Вам, що відомості, які є у Вашому розпорядженні, не відповідають дійсності. Перелічені Вами військові частини Радянської Росії на Україну не направляються і навіть не перебувають біля українських кордонів. Воєнні дії на українській території у теперішній час ведуться між військами Директорії і військами українського радянського Уряду, який має безумовну політичну незалежність. Між Україною і Радянською Росією не відбувається у цей час ніяких збройних зіткнень. Висловлене у Ваших радіограмах бажання досягнення мирного залагодження може стосуватися тільки конфлікту між Директорією та українським радянським Урядом.

Якщо Ваші радіотелеграми мають бути витлумачені в тому розумінні, що ви бажаєте сприяння російського радянського Уряду для залагодження конфлікту з українським радянським Урядом, народний Комісаріат закордонних справ просив би Вас більш чітко висловити Ваші побажання в цьому напрямку. В будь-якому разі безсумнівно, що рух українських робітничих і селянських мас, який має за мету встановлення Рад на українській території, продовжуватиме виливатися у формі збройної боротьби, поки Директорія застосовуватиме до Рад тактику силового придушення.

Перелічувати приклади застосування цієї практики властями Директорії тут зайве. Досить буде нагадати про силовий розгін Харківської ради, що відбувався неодноразово, про заборону зібрань і мітингів як у Харкові, так і в інших місцях, про розгін з᾽їзду селянських рад Харківщини, про арешти харківських страйкарів, зокрема Колегії залізничників, про накази отамана Харківської губернії із погрозою розстрілювати у 24 години керівників страйку, про його ж телеграму командуванню флоту держав Згоди із заявою, що Директорія поставила собі за мету боротьбу проти большовизму, про видані в Києві накази Директорії, що забороняють будь-яку агітацію, котра йде врозріз з її політикою, про багаторазові її заяви, що вона не потерпить утворення рад як політичних органів, і, нарешті, про її звернення до урядів держав Згоди із заявою, що вона прагнутиме придушення большовизму.

Якщо заяви, які містяться у Ваших звернених до нас радіотелеграмах і йдуть урозріз з такою політикою Директорії, означають, що вона має намір змінити напрям своєї внутрішньої політики, ми будемо вам вдячні, якщо, в разі бажання з вашого боку щодо подання нами допомоги для залагодження боротьби, яка ведеться на українській території, ви нам виразніше про це повідомите. Що ж стосується питання, поставленого Вами в кінці Вашої радіотелеграми від 3 січня, вказівки з цього приводу були нами дані уповноваженому радянського Уряду Дмитру Мануїльському, який перебуває в Могильові.

Народний Комісар закордонних справ

Георгій Чичерін


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 158-159.