Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Переклад Георгія Потульницького

Ваше Превосходительство,

Як представник Української Народної Республіки на Мирній Конференції в Парижі, я дозволю собі звернути увагу Верховної Ради на українське питання, вирішення якого тісно пов’язане з російською проблемою і розв’язанням економічної кризи в Європі.

З великою очевидністю мені здається, що в даний момент російське питання може розглядатися Союзниками як проблема економічна. Права українського народу, тобто понад 30 мільйонів людей, які завжди відстоювали свою незалежність і одностайно протягом двох років постійно вели жахливу боротьбу проти ворогів своєї свободи, – досі не визнані Союзниками.

Всім відомо: всі ресурси, які в даний час знаходяться в межах колишньої Російської імперії, є в Україні; і навіть не можна сподіватися, що ці ресурси, в тому числі пшениця і цукор, можуть бути експортовані без згоди українського уряду. Але ніколи він не надасть необхідної згоди, допоки не визнають уряд і країну, яку він представляє. До того ж, якщо одного дня наш національний уряд буде повалено та замінено урядом іноземних гнобителів, продукти нашої родючої землі не покинуть Україну, оскільки робітники, селяни зі зброєю в руках виступлять проти нього. Провал німецьких намагань після Брест-Литовського договору є категоричним доказом цього: 500 000 німецьких солдат не змогли силою заставити наших селян віддати їм свою пшеницю.

Я сподіваюся, що ці незаперечні причини вразять всіх видатних членів Верховної Ради, що дасть їм змогу краще зрозуміти тісний зв’язок між економічною стабільністю в Європі і незалежністю українського народу, доля якого не може залежати від міркувань стосовно радянського режиму. І для досягнення цієї мети я буду Вам особисто глибоко вдячний, якби Ви включили це серйозне питання до порядку денного конференції, на якій Ви головуєте.

Прошу Ваше Превосходительство люб’язно прийняти засвідчення моєї глибокої поваги.

Граф Михайло Тишкевич

Голова Делегації


Опубліковано

Архів Української Народної Республіки. Міністерство закордонних справ. Дипломатичні документи від Версальського до Ризького мирних договорів (1919–1921) / Упоряд.: Валентин Кавунник. – Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2016. – С. 333-334.